Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Diskuse a filmová série k roku 1918 a jeho dopadu na současnou politiku v Evropě

Mezinárodní perspektivu k oslavám stého výročí republiky poskytne debata řečníků ze sedmi evropských zemí, kterou doprovodí festival evropských filmů na téma roku 1918. Akci s názvem „Vzpomínky na rok 1918: Rok zvratu pro Evropu“ pořádají Česká centra ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Centrem pro výtvarné umění BOZAR Brusel, Finským kulturním institutem pro Benelux, organizací Culture Action Europe a EUNIC cluster Praha, konat se bude v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13 v Praze dne 11. dubna 2018 od 16:30 do 20:30.

Jaký význam má rok 1918 v různých evropských zemích pro dnešní politiku a společnost a jakou roli sehrál v představách o Evropě 21. století? O tom budou hovořit historici, novináři, učitelé a další řečníci ze 7 evropských zemí.

„Rok 1918 v České republice i v zahraničí zpracovává různými způsoby celá řada akcí. Většina z nich se zaměřuje na české vnímání tohoto milníku,“ říká Kristina Prunerová, koordinátorka projektu za Česká centra. „S partnery včetně bruselského centra BOZAR jsme pro letošní rok připravili sérii debat, které toto téma zasazují do mezinárodní perspektivy. Rok 1918 byl zásadním nejen pro nás. Jeho vnímání se ovšem napříč evropskými státy významně liší. Plánujeme i závěrečnou publikaci, která rozdílné narativy zdokumentuje.“

V Praze se z pohledu zemí, kde byl rok 1918 pozitivním momentem národního sebeurčení, k tématu vyjádří mimo jiné polský populární historik Lukáš Jasina, český středoškolský učitel a iniciátor úspěšných paměťových projektů pro mládež Václav Kuneš, historik a scénárista Jan Biggles Hanzlík nebo finský historik Kalle Kallio, ředitel oblíbeného Muzea práce, který se tématem dlouhodobě zabývá z pohledu všednodenních dějin. Rakousko a Maďarsko – státy, pro které rok 1918 nemá nutně pozitivní vyznění – budou také zastoupeny, a to v osobě novináře deníku Der Standard Christopha Prantnera   a sociálního psychologa Gyorgy Csepeliho, který studuje národní identitu ve střední Evropě. Zastoupeno bude i Slovensko v osobě historika Miroslava Michely, z Belgie přijede Machteld Venken, která přednáší o střední Evropě.

Debata, určená pro širokou veřejnost, bude probíhat v angličtině se simultánním tlumočením do češtiny. Akci podporují Rakouské kulturní fórum, Slovenský institut, Polský institut v Praze a Zastoupení Vlámska v ČR. Registrace nutná zde:  http://www.vaclavhavel-library.org/cs/index/kalendar/1321/vzpominky-na-rok-1918-bod-zvratu-pro-evropu  

Pražská diskuse je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu iniciovaného Centrem pro výtvarné umění BOZAR v Belgii s názvem "1918 – Evropské představy o moderní době o 100 let později" a podpořeného programem Evropa pro občany. Již v únoru v BOZAR proběhla úvodní diskuse. Na jaře evropští intelektuálové debatují v Praze, v Helsinkách a v Budapešti. Účastníci debat se potom v prosinci 2018 sejdou k shrnující debatě zpět v Bruselu.

Jako doprovodný program pražské konference se v Italském institutu, Šporkova 335/14, Praha 1 bude konat série filmových promítání s názvem: „Vzpomínky na rok 1918 ve filmu“, v rámci kterého se představí pět evropských filmů, které zpracovávají rok 1918. Promítání budou probíhat ve dnech 9.- 18. dubna 2018 vždy od 18:30 v původním znění s anglickými titulky a po každém promítání proběhne debata se zajímavých hostem. K zhlédnutí bude italský snímek “Louky zase pokvetou“, příběh z první světové války, doprovázený debatou s odborníkem Marcem Patricellim. Diváci se mohou přidat k putování střední a východní Evropou, bývalým rakousko-uherským teritoriem, s rakouským režisérem Paulem Rosdym, který svým komentářem doprovodí svůj dokument Nový svět. Nebo se pobavit při polské komedii Paničky dulské, která mapuje rodinu Dulských napříč stoletím. Následovat bude debata s mladým polským historikem Lukaszem Jasinou. Na této akci se podílí Italský institut v Praze, Rakouské kulturní fórum, Lotyšské velvyslanectví v ČR, Rumunský kulturní institut a Polský institut v Praze.


Program konference a promítání filmů v Italském institutu a informace o registraci naleznete zde: http://brussels.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/remembering-1918-cr/

 

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PARTNEŘI: