Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

ČESKÝ DESIGN OPĚT MÍŘÍ DO MILÁNA

Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 9. dubna 2018

Na jedné z největších světových přehlídek designu Milan Design Week 2018 se v týdnu od 17. do 22. dubna 2018 představuje design. U příležitosti 100. výročí založení Československa, připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výstavu „The Story of Czech Design. From cubism to 21st century“, nabízející průřez vývojem designu v českých zemích. Návštěvníci budou mít příležitost pochopit život jedné malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Premiéra této výstavy proběhne v Miláně, následují další evropské destinace. Více než roční putování vyvrcholí v roce 2019 v Německu.

 

PŘÍBĚH ČESKÉHO DESIGNU
Výstava The Story of Czech design s podtitulem From Cubism to the 21st Century vznikla při příležitosti 100. výročí oslav republiky. Pozoruhodný projekt Českých center a Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) nabízí příležitost podívat se na uplynulé století optikou historie designu. Světová premiéra výstavy se uskuteční v Českém centru Milán v rámci Milano Design Week (17. 4. - 22. 4. 2018). Z Itálie pak dále putuje do polského Muzea designu na zámku Cieszyn. Následuje chorvatský Záhřeb. Její uvedení proběhne v rámci Zagreb Design Week, a to ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR.  Další zastávkou je Francie. V místě samotného vyhlášení Československého státu (dnes sídlo Českého centra Paříž) bude výstava otevřena od 7. 6. do 30. 8. 2018. Ve druhé polovině roku je v plánu její uvedení v Helsinkách (Helsinki Design Week), následuje Sofie, Budapešť a Bratislava. V roce 2019 se chystá uvedení v Německu.

IVA KNOBLOCH, KURÁTORKA UPM:
“Výstava navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve spolupráci s vydavatelstvím Academia. Publikace poprvé souhrnně přibližuje vývoj designu v českých zemích. Seznamuje s pestrou sítí lidí, spolků, výrobních subjektů a dalších institucí, které se designem zabývaly a dosud zabývají.“

Výběr sestává z kolekce ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále, či znovu vyrábějí. Expozici doplňuje brožura vycházející z již zmiňované knihy, která zachycuje stoletou historii designu v českých zemích.

NA VÝSTAVĚ V MILÁNĚ
Mezi vystavovanými díly nebude chybět klasika českého designu židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná ná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Zazáří slavná dóza Krystal od Pavla Janáka, proslulá židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara.

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN:
“Tvorba Adolfa Matury nebo Ježkovy dekorativní předměty se do Milána vlastně vracejí. Naposledy zde byly k vidění v roce 1960. Tehdy zde Československo doslova excelovalo a naši designéři se domů vraceli ověnčeni desítkami ocenění, které získali na prestižní triennální přehlídce designu a architektury.“

Vedle ikonických exponátů budou vystaveny i obyčejné, drobné předměty každodenního života. Například kapesní nůž „rybička”, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a celá řada další „všedních unikátů“. Expozici uzavírá tvorba  Ronyho Plesla (pivní sklenice pro Pilsner Urquell) a ukázky zbrusu nové vizuální identity firmy Primeros od Jakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii „grafický design“. Koncept projektu vytvořilo studio Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch (UPM), Štěpán Malovec a Sandra Karáscony (Česká centra).  

 

THE STORY OF CZECH DESIGN
17. 4. – 22. 4. 2018
Galerie Českého centra Milán, via G.B. Morgagni 20, Milano 20129
Vernisáž: 17. 4. 2018

 

www.czechcentres.cz

www.upm.cz

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

 

 

ČESKÁ CENTRA V RÁMCI OSLAV VÝROČÍ 2018 
Česká republika si v letošním roce připomíná důležitá výročí, a to jak doma, tak v zahraničí. O zprostředkování významu českých historických milníků ve světě se zasazují také Česká centra. V průběhu roku 2018 chystají prezentovat historii naší země z několika úhlů pohledu prostřednictvím projektů oslavujících výročí stoleté historie naší země či událostí kolem roku 1968. Šíře spočívá především v programové nabídce. Sestává z pěti tematických okruhů tvořených kapitolami Československá státnost, Pražské jaro, Dědictví českého jazyka a literatury, Czech Innovation Expo,  CzechImage. V rámci zmíněných okruhů je plánováno více než 10  projektů z oblasti filmu, literatury, designu i výtvarného umění. Na realizaci nabídkové řady se podílela celá řada významných osobností, oborových partnerů a institucí.
 

  

www.czechcentres.cz

 

Kontakt pro novináře: 
Česká centra: Oddělení strategie a marketingové komunikace
Petra Jungwirthová
, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: