Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

21. srpen 1968: Konec Pražského jara

Tisková zpráva ze dne 16. 5. 2018, Česká centra – ústředí

Fotografická výstava 21. srpen 1968: Konec Pražského jara se koná u příležitosti 50. výročí okupace Československa sovětskou armádou. Vernisáž výstavy (15. 5. 2018) zahájila  kurátorka projektu Dana Kyndrová v bulharské Expozici Národního smíření. Následující den (16. 5. 2018) se v Českém centru Sofie promítal dokument Martina Jazairiho - Bratři za hrob. Organizátorem události je České centrum Sofie. 

 Výstava v Sofii představí výběr fotografií ze srpna 1969. Návštěvníci zhlédnou snímky 19 fotografů (Gustav Aulehla, Jan Batůšek, Jaromír Čejka, Bohumil Dobrovolský, Jiří Egert, Josef Hník, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Miroslav Khol, Libuše Kyndrová, Vladimír Lammer, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Antonín Nový, Jan Reich, Jiří Stivín, Daniela Sýkorová, Jiří Všetečka, Václav Toužimský). Fotografie jsou vytištěny a nalepeny na kapa-podložce. Nejedná se tedy o dobové zvětšeniny, neboť v 70. a 80. letech nebylo v Československu možné fotografie zachycující invazi vojsk vůbec vystavit a negativy většinou autoři pečlivě uschovali.  Mezi vystavovanými snímky nechybí záběry poskytnuté archivem ČTK nebo Severočeským muzeem v Liberci. „Bonbonkem“ výstavy je série zapůjčená bývalou šéfredaktorkou časopisu ‚Československá fotografie‘.  Neznámý autor je tehdy hodil přímo do schránky redakce. 

DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE:
„Výstava tvoří součást Mezinárodního festivalu Fotofabrika. Koná se v prostorách bývalé střelnice v Sofii. Právě tady nedávno vznikl památník Národního usmíření. O zpracování tématu okupace Československa v Bulharsku je stále velký zájem, nejen v odborných kruzích, ale i v široké veřejnosti“

Kurátorkou projektu je fotografka Dana Kyndrová.  K tématu „invaze a sovětská vojska“ má sama velmi blízko. V letech 1990 - 1991 totiž zachytila jejich odchod z území Československa a poté, co vydala před patnácti lety na toto téma i publikaci, rozhodla se shromáždit fotografie zachycující jejich „příchod“. Čtyři roky pátrala po fotografiích nejen mezi fotografy, dědici autorských práv, sběrateli ale i v archivech mnoha institucí.

 


 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.  

 

www.czechcentres.cz  

 

ČESKÁ CENTRA V RÁMCI OSLAV VÝROČÍ 2018 

Česká republika si v letošním roce připomíná důležitá výročí, a to jak doma, tak v zahraničí. O zprostředkování významu českých historických milníků ve světě se zasazují také Česká centra. V průběhu roku 2018 chystají prezentovat historii naší země z několika úhlů pohledu prostřednictvím projektů oslavujících výročí stoleté historie naší země či událostí kolem roku 1968. Šíře spočívá především v programové nabídce. Sestává z pěti tematických okruhů tvořených kapitolami Československá státnost, Pražské jaro, Dědictví českého jazyka a literatury, Czech Innovation Expo,  CzechImage. V rámci zmíněných okruhů je plánováno více než 10  projektů z oblasti filmu, literatury, designu i výtvarného umění. Na realizaci nabídkové řady se podílela celá řada významných osobností, oborových partnerů a institucí.  

Kontakt pro novináře:
Oddělení strategie a marketingové komunikace
Petra Jungwirthová, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení:

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PARTNEŘI: