Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

STOLETÍ ČESKÉHO DESIGNU V RYTÍŘSKÉ

Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 25. června 2018


27. 6. 2018 -  30. 8. 2018
Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1 

 

Návštěvníci Galerie Českých center a především milovníci českého designu si v létě přijdou na své. Galerie Českých center v Rytířské uvádí novou výstavu The Story of Czech Design. From Cubism to 21st century. Výstava je součástí programové linie rozsáhlého projektu oslav výročí Českých center. Kurátorkou je Iva Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea, které se na realizaci podílí. Z Prahy se výstava vydává na cestu Evropou, finální zastávkou je Mnichov (jaro 2019).   

U příležitosti 100. výročí založení Československa připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výstavu nabízející průřez vývojem designu v českých zemích. Výstava s názvem The Story of Czech Design. From cubism to 21st century bude nyní k vidění také v Praze, a to v galerii Českých center. Podle kurátorky Ivy Knobloch se návštěvníkům výstavy nabízí jedinečná příležitost pochopit život jedné malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Koncept projektu vytvořilo Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch (UPM), Sandra Karáscony (Česká centra), a  Štěpán Malovec, který je autorem nápaditého grafického designu výstavy.

IVA KNOBLOCH, KURÁTORKA UPM:
„Výstava navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve spolupráci s vydavatelstvím Academia. Publikace poprvé souhrnně přibližuje vývoj designu v českých zemích. Seznamuje s pestrou sítí lidí, spolků, výrobních subjektů a dalších institucí, které se designem zabývaly a dosud zabývají.“

Výběr sestává z kolekce ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále, či znovu vyrábějí. Expozici doplňuje brožura vycházející z již zmiňované knihy, která zachycuje stoletou historii designu v českých zemích.

NA VÝSTAVĚ V PRAZE
Mezi vystavovanými díly nebude chybět klasika českého designu židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Zazáří slavná dóza Krystal od Pavla Janáka, proslulá židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara. Vedle ikonických exponátů budou vystaveny i obyčejné, drobné předměty každodenního života. Například kapesní nůž „rybička”, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a celá řada dalších „všedních unikátů“. Expozici uzavírá tvorba  Ronyho Plesla (pivní sklenice pro Pilsner Urquell) a ukázky zbrusu nové vizuální identity firmy Primeros od Jakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii „grafický design“.

MOŽNOST ZAKOUPIT ORIGINÁLNÍ DÁRKY
Návštěvníci galerie mají mimořádnou možnost zakoupit si část vystavených exponátů od firem zvučných jmen, společnosti Modernista nebo studia Qubus design. Mezi prodejními exponáty jsou například klasické verzatilky, slavné kapesní nožíky „rybička“, hračky KOVAPU (beruška na klíček či sluníčko), nafukovací hračky Libuše Niklové.

PŘÍBĚH ČESKÉHO DESIGNU
Výstava vznikla při příležitosti 100. výročí oslav republiky. Pozoruhodný projekt Českých center a Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí příležitost podívat se na uplynulé století optikou historie designu. Světová premiéra výstavy se uskutečnila v Českém centru Milán v rámci Milano Design Week (17. 4. - 22. 4. 2018). Z Itálie pak dále putovala do polského Muzea designu na zámku Cieszyn (polský Těšín). Následuje uvedení na Zagreb Design Weeku  ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR. V současnosti výstava probíha i paraleně v pařížském Českém centru, ve městě samotného vyhlášení Československého státu  Druhá polovina roku počítá s uvedením výstavy v Helsinkách (Helsinki Design Week), dále putuje do Budapešti a Bratislavy. V roce 2019 se chystá uvedení v Bulharsku, Španělsku a Německu. 

 

Informace o výstavě:

STOLETÍ ČESKÉHO DESIGNU

Organizátor: Česká centra
Hlavní partner: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Partner: Pilsner Urquell, Modernista, Qubus 

 

Místo konání:
Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1
27. 6. 2018 –30. 8. 2018 

Otevírací doba:
Pondělí – pátek: 11.00–18.00
Sobota: 11.00–17.00

Vstup volný

www.czechcentres.cz 

www.upm.cz


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

 

ČESKÁ CENTRA V RÁMCI OSLAV VÝROČÍ 2018
Česká republika si v letošním roce připomíná důležitá výročí, a to jak doma, tak v zahraničí. O zprostředkování významu českých historických milníků ve světě se zasazují také Česká centra. V průběhu roku 2018 chystají prezentovat historii naší země z několika úhlů pohledu prostřednictvím projektů oslavujících výročí stoleté historie naší země či událostí kolem roku 1968. Šíře spočívá především v programové nabídce. Sestává z pěti tematických okruhů tvořených kapitolami Československá státnost, Pražské jaro, Dědictví českého jazyka a literatury, Czech Innovation Expo,  CzechImage. V rámci zmíněných okruhů je plánováno více než 10  projektů z oblasti filmu, literatury, designu i výtvarného umění. Na realizaci nabídkové řady se podílela celá řada významných osobností, oborových partnerů a institucí. 

 

Kontakt pro novináře:
Česká centra: Oddělení strategie a marketingové komunikace
Petra Jungwirthová, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení:


 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: