Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

„Zkoukni to!“ Květnový víkend v Budapešti patří českému divadlu

Česká centra, 22. května 2013

Pod názvem Csekkold! (Zkoukni to!) se ve dnech 24. – 26. května2013 představí v budapešťském Divadle Józsefa Katony výběr nověpřeložených českých dramatických textů a inscenací. Poslední květnový víkend vBudapešti tak patří českému divadlu. Pořadateli této dosud největší českédivadelní přehlídky v Maďarsku je o.s. Divadlo Unlimited režisérky LucieMálkové a České centrum Budapešť.  Divácise mohou těšit na premiéru Mikuláškovy Europeany, scénická čtení nověpřeložených her a filmový záznam opery pražského Národního divadla Zítra sebude....!

Festival hostí Divadlo JózsefaKatony v Budapešti, jehož soubor dnes patří ke špičce evropského divadla asklízí kontinuálně úspěchy na největších zahraničních festivalech. Scéna, ježletos slaví 30 let své existence, je dlouhodobě v kontaktu s českou kulturou,ať už jde o uvádění českých dramatických textů nebo pravidelné hostování v ČR.

Dramaturgie přehlídky je vedena několika směry a usiluje o co největší pestrost ve smyslu žánrovém i tematickém. První den je zaměřen na minulost a v komponovaném večeru představí inscenaci nezávislého brněnského Divadla Feste na motivy dopisu Václava Havla tehdejšímu prezidentovi Gustávu Husákovi z 8. dubna1975. Druhá část večera bude patřit filmové premiéře záznamu opery Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude...! (Národní divadlo Praha;  premiéra 2008).

"Operu jsme chtěli původně přivézt do Budapešti na letošní Jarní festival, ale ze záměru z finančních důvodů sešlo. Jsem proto rád, že maďarští diváci tento pozoruhodný projekt uvidí "aspoň" ve filmové verzi.Věřím, že výkon Soni Červené v roli Milady Horákové i gejzír nápadůs využitím dobových textů je osloví. Ostatně monstrprocesy padesátých let stejně jako tento typ groteskní sebereflexe jsou společnou součástí naší historické paměti, v tomto ohledu jsme si s Maďary blíž než se dnes může zdát, " vysvětluje ředitel Českého centra v Budapešti Michal Černý.

Druhý den festivalu bude patřit výhradně české dramatice. Maďarští překladatelé ve spolupráci se zástupci českých agentur Aura-Pont a DILIA vybrali tyto čtyři hry: drama Petra Zelenky „Očištění", groteskní vizi Romana Sikory „Snídaně s Leviathanem", komediii Stanislava Jiránka a Davida Nejedlého „Bílý Palcát aneb Konečně řešení" a  křehkou hru Alice Nellis „Barikády". Scénická čtení nastudovali maďarští režiséři společně s organizátorkou festivalu Lucií Málkovou. Účinkují herci souboru Divadla Józsefa Katony. Na programu večera je i diskuse s pozvanými autory a zástupci agentury Autapont.

Vrcholem přehlídky je nedělní hostování brněnského divadla Reduta s úspěšnou adaptací Ouředníkovy Europeany v režii Jana Mikuláška. Literární předloha inscenace není v Maďarsku neznámá – maďarské vydání knihy má za sebou už dva dotisky, a také rozhlasovou podobu.

Festival Csekkold! vznikl za podpory Státního fondu Ministerstva kultury ČR,  Institutu umění – Divadelního ústavu Praha, Nadace život umělce a Českého centra v Budapešti. Svou záštitu projektu udělila velvyslankyně České republiky v Maďarsku Ing. Helena Bambasová.

Program festivalu:

PÁTEK 24/5
19.00     ZAMĚŘENO NA... MINULOST
Divadlo Józsefa Katony  - studio Kamra

Divadlo Feste Brno: Havel píše Husákovi
režie: Jiří Honzírek

Národní divadlo Praha: Zítra se bude...
(Filmový záznam)

hudba: Aleš Březina
režie: Jiří Nekvasil
režie filmového záznamu: Jan Hřebejk

SOBOTA 25/5
19.00   ZAMĚŘENO NA... SOUČASNOST
Divadlo Józsefa Katony  - studio Kamra

Roman Sikora: Snídaně sLeviathanem
Překlad: Gertrud Mária Korpič
Režie: Daniel D. Kovács

Alice Nellis: Záplavy
Překlad: Borbála Csoma
Režie: András Dömötör

Stanislav Jiránek, David Nejedlý: Bílý Palcát aneb Konečně řešení
Překlad: Gertrud Mária Korpič
Režie: Lucie Málková

Petr Zelenka: Očištění
Překlad: Robert Gál
Režie: Kriszta Székely

NEDĚLE  26/5
19.00  EUROPEANA
Divadlo Józsefa Katony  - velký sál

Národní divadlo Brno – Divadlo Reduta: Europeana
Autor:Patrik Ouředník
Adaptace:Dora Viceníková
Režie:Jan Mikulášek

Tisková zpráva ke stažení:


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generálníředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

www.czechcentres.cz

Česká centra v oblasti divadelní tvorby
- Iniciují českou účast na přehlídkách mezinárodní divadelní tvorby a na významných veletrzích v zahraničí, též formou ukázek vystoupení (tzv. showcase).
- Využívají zahraniční akce ve veřejném prostoru proprezentaci českých umělců.
- Přinášejí bezprostřední pohled na soudobou českou divadelní scénu prostřednictvím scénických čtení českých divadelních her.
- Podporují překlady současných divadelních her.

Kontakty pro novináře:
Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová, odd. komunikace
mobil: 725 890 030
e-mail jungwirthova@czech.cz

Českécentrum Budapešť
Robert Gál
mobil:725 890 030
IP: + 420 234 668 536
e-mail: galr@czech.cz 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: