Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Rozsáhlá retrospektiva díla Jindřicha Štreita v Apeldoornu

Česká centra, 22. května 2013

Život mezi černou a bílou a Lidé třineckých železáren, takový je název dvou výstav fotografa Jindřicha Štreita. Jedná se o vůbec první rozsáhlou retrospektivní přehlídku autorovy tvorby v Nizozemsku. V sálech galerie ACEC Gebouw bude představeno více než 150 snímků. Výstava zde začíná 27. května a potrvá do 23. června 2013. Rozsáhlá retrospektiva mohla být realizována díky podpoře Českého centra  Haag.

„Uskutečnit retrospektivní výstavu fotografií Jindřicha Štreitav Nizozemí bylo našim přáním už několik let. Jsem nesmírně ráda, že se nám podařilo najít vhodné prostory, kde budeme moci ukázat více než 150 jeho fotografií. Navíc Apeldoorn bude v roce 2014 hostit další ročník Fotobienále, které bude zaměřeno na současnou českou fotografii. Lepší začátek si nemůžeme přát," uvedla Hana Schenková z Českého centra  Haag.

Obě výstavy představí Jindřicha Štreita jako humanistického fotografa a poskytnou tak nizozemskému publiku náhled do české historie i současnosti prostřednictvím silně emotivně nabitých fotografií. Snímky z výstavy Život mezi černou a bílou pocházejí z monografie Jindřich Štreit - Fotografie 1965 – 2005. Vernisáž se uskuteční za přítomnosti autora. Účast na slavnostním zahájení potvrdil rovněž Jaroslav Horák, velvyslanec ČR v Nizozemsku.

Štreit se ve  tvorbě zaměřuje především na dokumentac iživota na vesnicích, soukromí a mezilidských vztahů. Tyto aspekty jsou nosnými prvky jeho fotografií. Umělecká tvorba Jindřicha Štreita je neoddělitelná od jeho osobnosti a životních osudů. Prostřednictvím svých snímků se mu podařilo zachytit obraz reálného socialismu na českých vesnicích a zobrazit lidský uděl na venkově. Stěžejním tématem Štreitovy tvorby jsou mezilidské vztahy a každodenní život. Snímky z venkova rozhodně nevytváří  dojem idealizovaného vesnického prostředí. V roce 1989 opouští české vesnice a inspiraci hledá také na Slovensku, ve Francii, Velké Británii, Německu, Rakousku, Maďarsku, Rusku, Japonsku a v dalších zemích. V devadesátých letech do jeho tvorby vstupují další sociální aspekty života: těžká manuální práce a téma společností vymezených komunit. V tomto období tak vznikaly snímky lidí pracujících v dolech, hutích a těžkém průmyslu, snímky starých lidí, mentálně i fyzicky handicapovaných, drogově závislých, emigrantů, vězňů či různých náboženských pospolitostí.

www.czechcentres.cz

Tisková zpráva ke stažení:

Kontakty pro novináře:
Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová, odd. komunikace
M: +420 725 890 030
E: komunikace@czech.cz
www.czechcentres.cz

České centrum
Hana Schenková, pověřena řízením ČC Haag
IP: + 420 234 668 585
E: cchaag@czech.cz

Česká centra v oblasti výtvarného umění
- Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a realizují doprovodné programy s designéry.
- Jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, Czech GrandDesign, Bienále Brno), vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže.
- Organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designuve světě.
- Iniciují apodporují projekty českých umělců v zahraničních galeriích.
- Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představují současné výtvarníky s propojením na místní umělce a instituce.
- Podporují českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění a realizují doprovodné programy jako např. diskuse, workshopy apod.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PARTNEŘI: