Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká tvorba v Tokiu

Česká centra, 24. únor 2014

Do japonského Tokia proniká česká kultura od roku 2006. Již v prvním roce svého fungování zaujal program Českého centra Tokio bezmála dva tisíce návštěvníků. Během několika let se zájem o českou kulturu stal mnohonásobně intenzivní. Podíl na tomto úspěchu nese program zahrnující události z oblasti českého hraného i animovaného filmu, loutkového divadla, hudby. Nadcházející období zpestří hned tři události: výstava tvorby Květy Pacovské, výstava České filmové plakáty z kolekce Terry Posters a koncertní vystoupení Pavla Šporcla.

KVĚTA PACOVSKÁ: PAPER TALKS
Od 1. 3.do 18. 5. 2014 proběhne v muzeu Chihiro Art Museum v Tokiu výstava tvorby Květy Pacovské. Výstava s názvem Paper Talks navazuje na velmi úspěšnou výstavu z loňského roku, která se konala v prefektuře Nagano, v Chihiro Art Museum Azumino. Při příležitosti konání výstavy proběhne přímo v sálech expozice Chihiro Muzeu TALK EVENT s Květou Pacovskou. Setkání konané za účasti Evy Takamine, ředitelky Českého centra Tokio se ponese v duchu povídání o české kultuře, poodhalí kouzelný svět dětské literaturya přiblíží osobnost i dílo známé české výtvarnice. V roli moderátora zde vystoupí Taro Miura, japonský spisovatel a znalec díla Květy Pacovské.

ČESKO  -  ZEMĚ FILMOVÝCH PLAKÁTŮ
Japonské milovníky českých filmů potěší rozsáhlá výstava, věnovaná fenoménu „český filmový plakát".Japonci znají český film
a oceňují výtvarné zpracování.  „Spolu s dětskými knihami, loutkovým divadlem a animovanými  filmy je Česká republika  známá  i jako země filmových plakátů", sdělila Eva Takamine, ředitelka Českého centra Tokio.  „Karel Teissig, Milan Grygar a Zdeněk Ziegler dokázali ve svých návrzích plakátů dovedně vyjádřit podstatu filmů, ale zároveň jim  také vtiskli své originální nápady a tak v oblasti filmových plakátů vznikl velmi osobitý styl", dodává. Výstava "České filmové plakáty z kolekce Terry Posters" představí 82 filmových plakátů filmů z kolekce Terry Posters, které vznikly v období od konce padesátých let do osmdesátých let. Budou zde zařazeny plakáty československých filmů tzv. České nové vlny 60. let, ale ijiných evropských, amerických a samozřejmě i japonských filmů. Atraktivní doprovodný program zahrnuje přednášku profesora Rikkyo univerzity v Tokiu Kenič i Abeho na téma české umění v době socialismu nebo promítání filmů z období České nové vlny. Tuto pozoruhodnou přehlídku připravilo České centrum Tokio ve spolupráci s  Národním muzeem moderního umění v Kjotu. Výstava začíná 21. 3. 2014 a potrvá do 11. 5.2014.

HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ PAVLA ŠPORCLA
V rámci Roku výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny (V4) a Japonskem se v prvním březnovém týdnu uskuteční Gala concert - European Quartet One melody. Vystoupí na něm i někteří velvyslanci dobré vůle zúčastněných zemí. Za Českou republiku vystoupí světoznámý houslový virtuos Pavel Šporcl, který byl do funkce velvyslance dobré vůle jmenován bývalým ministrem zahraničních věcí České republiky Janem Kohoutem. České centrum Tokio je spoluorganizátorem události.

Více informací:
www.czechcentres.cz
www.momak.go.jp
www.chihiro.jp

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Kontakt pro novináře:
Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: +420 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

České centrum Tokio
Eva Takamine, ředitelka ČC Tokio
E: takamine@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: