Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

České centrum Soul představí filmovou klasiku i soudobou literaturu

Česká centra, 24. únor 2014

Na jaře loňského roku se síť zahraničních Českých rozrostla o České centrum Soul. Zpřístupnění doposud nejmladšího, dvaadvacátého centra, bylo plánováno zejména s ohledem na zájem Korejců o českou kulturu. Při koncepci programové nabídky je třeba volit špičkové kulturní počiny, které zaujmou náročné, jihokorejské publikum.  Obzvláště dobře je zde přijímán český film. Tvorba Miloše Formana zde není neznámá, přesto však ne všechny Formanovy filmy Korejci znají. Stejně tak soudobou českou literaturu. Programová nabídka se nově zaměří na přiblížení titulů, které v Soulu neznají.

FORMAN A ŠVANKMAJER JSOU ŽÁDANÍ
Plán programových aktivit pro rok 2014 počítá se zařazením retrospektivy filmů Miloše Formana. Proslulý režisér je sice mezi korejskými znalci českého filmu vysoce ceněn, avšak řadu jeho filmů vůbec neznají. Až donedávna se do této kategorie řadil například legendární film Hoří, má panenko. Snímek je objevován teprve nyní, a to díky digitalizované podobě. Málo známé jsou také vynikající díla Přelet nad kukaččím hnízdem či Muž na měsíci. Řadě filmových příznivců uniká fakt, že české filmy i filmy ze zahraničních produkcí pocházejí od téhož českého režiséra, jehož životní dráhu změnila emigrace do USA. Toto je jeden z důvodů uspořádání první retrospektivní přehlídky Formanovy tvorby v Koreji.

„Chceme pevněji ukotvit rodící se obraz, který v korejském filmovém světě o Formanovi vzniká", sdělila Petra Hovorková z Českého centra Soul.

Známý český tvůrce, jehož dílo Korejci adorují je Jan Švankmajer. Originální režisér je v Koreji vnímán jako vedoucí osobnost žánru stop-motion animace. Vedle prezentací Švankmajerovy tvorby však České centrum Soul hodlá představit i novější českou filmovou tvorbu a seznámit korejského diváka se soudobou produkcí. Připravuje se premiéra filmu Hořící keř a krátká přehlídka současných českých filmů s politickým tématem.

PETRA HŮLOVÁ A MILOŠ URBAN
Česká literatura je v Koreji známá především díky dílům Karla Čapka.  Mezi překládané autory patří také Bohumil Hrabal či Ivan Klíma. Velmi populární je samozřejmě Miloš Kundera, jehož ucelená sbírka děl vyšla v loňském roce v renomovaném korejském nakladatelství Minumsa. Kunderu však, jako jinde ve světě, čtenáři často považují za Francouze. Ze soudobé české literatury však toho doposud v Koreji vychází velmi málo. Proto se České centrum Soul v rámci programové koncepce rozhodlo zaměřit hlavně na současnou literární tvorbu. Na jaře přivítá dva české spisovatele: Petru Hůlovou a Miloše Urbana. Literární setkání mají probíhat v širším kontextu česko-korejské kulturní výměny na poli literatury, kterou loni odstartovala edice současné korejské prózy v nakladatelství Argo. „Věříme, že literární akce s osobní účastí autora podpoří povědomí korejských čtenářů o české literární scéně", upřesňuje Hovorková.

Petře Hůlové bude věnován březnový literární večer. Její dílo zde bude představeno poprvé. Autorské čtení nabídne ukázky z románu Umělohmotný třípokoj (2006), který získal cenu Jiřího Ortena, a Čechy, země zaslíbená (2012). Ukázky zazní jak v češtině, tak v korejštině – první korejský překlad Petry Hůlové byl pořízen právě pro tuto příležitost.

Miloš Urban přijíždí do Soulu na křest svého románu Sedmikostelí (1998), jež byl přeložen do korejštiny za podpory Ministerstva kultury ČR. Detektivní román odehrávající se na pozadí pražských architektonických skvostů zaujme korejské čtenáře nejen svým atraktivním zasazením (Korejci Prahu velmi dobře znají a obdivují), ale i skvělým překladem, který pořídila korejská slavistka Čong Bo-ra přímo z českého originálu s přihlédnutím k polské a ruské verzi.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky vzahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:
Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: +420 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

České centrum Soul
Petra Hovorková
E:hovorkova@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: