Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Rok české hudby 2014: V Kyjevě zazní Epos o Gilgamešovi, v Bruselu zahájí výstavu o Antonínu Dvořákovi

Česká centra, 26. únor 2014

Charakteristikou Roku české hudby je bohatá škála hudebních událostí. Do mezinárodní akce, která odstartovala letos v lednu, se zapojila také Česká centra. Rok české hudby rezonuje i zahranicemi. Díky aktivitám dvaadvaceti zahraničních zastoupení Českých center bude v průběhu letošního roku představeno bezmála 140 hudebních projektů. Česká hudba postupně zazní na třech kontinentech: V Evropě, Asii, Americe. Březnový program zahrnuje strhující oratorium Bohuslava Martinů v Kyjevě, výstavu o Antonínu Dvořákovi v Bruselu nebo madridské vystoupení Jaromíra Nohavici. Známý český interpret se zde představí vůbec poprvé. Česká centra jsou partnery Roku české hudby.

Na mezinárodní projekt Rok české hudby, zahájený letos v lednu, navazuje řada hudebních akcí konaných v Čechách a v cizině. Organizací těch zahraničních se ujala Česká centra, díky nimž se s klenoty klasické i moderní hudby seznámí milovníci tohoto žánru napříč kontinenty. Během března se uskuteční 17 hudebních událostí konaných pod hlavičkou, nebo ve spolupráci, Českých center.

EPOS O GILGAMEŠOVI ZAZNÍ V KYJEVĚ
Strhující hudební zážitek připravilo České centrum Kyjev: Národní akademický vokální smíšený sbor při Kyjevo-Mohyljanské akademii "Pochajna" nastudoval oratorium Bohuslava Martinů - Epos o Gilgamešovi. Monumentální skladba zazní v koncertním sále Ukrajinské státní filharmonie v Kyjevě.

VÍDEŇ PŘIBLÍŽÍ OPOMENUTÁ DÍLA
Imaginární výstavu hudebních náladových obrazů česky a německy mluvících skladatelů připravilo České centrum Vídeň. Koncert českých hudebníků Olgy Černé, Jany Vonáškové – Novákové a Daniela Wisnera přiblíží díla Josefa Bohuslava Foerstera a Erwina Schulhoffa, tedy autorů, jejichž kompoziční činnost musela být kvůli politickým otřesům a zločinům 20. století přerušena či upadla do zapomnění.

ČESKOU HUDBU OCENÍ V AMERICE
České centrum New York přichází s koncertem amerického klarinetisty Georga Stoffana. Výběr není náhodný: Stoffan se soustavně zabývá propagací české hudby. Ve svém vystoupení se tentokráte zaměří na výběr děl českých skladatelů Zbyňka Matějů a Jiřího Dvořáčka. Rok hudby přinese i alternativní rock. V rámci velkého amerického turné vystoupí v České národní budově na Manhattanu Please the Trees.

V BELGII SE BUDE HOVOŘIT O ANTONÍNU DVOŘÁKOVI
Pozoruhodnou výstavu věnovanou životu a dílu Antonína Dvořáka připravilo České centrum Brusel ve spolupráci se Zastoupením Středočeského kraje v Bruselu. Součástí výstavy budou dochované dobové materiály: fotografie, rukopisy děl i osobní korespondenci slavného skladatele.

ČESKÝ FOLKLÓR V RUSKU
V Moskvě, Uljanovsku a Nižním Novgorodu proběhne prezentace českého folklóru, lidového umění a kultury. Součástí je též vystoupení mladých umělců v národních krojích. Na březnovém zahájení výstavy v Moskvě vystoupí mladí čeští folklórní umělci: Filip Cíl a Markéta Janoušková. Rozsáhlou přehlídku připravilo České centrum Moskva.

KONCERT JAROMÍRA NOHAVICY V MADRIDU
Český folkový písničkář, textař, libretista, osobitý zpěvák, skladatel a kytarista Jaromír Nohavica vystoupí spolu s polským umělcem Arturem Andrusem, ve španělském hlavním městě v sále Bertlsmann. Koncert Nohavici a Artura Andruse není jejich prvním, na evropských pódiích se společně objevují často, český interpret se však v Madridu představí poprvé.

Rok české hudby 2014 Do celé akce je zapojeno celkem 22 Českých center působících v zahraničí (Berlín, Bratislava, Brusel, Budapešť, Bukurešť, Düsseldorf, Haag, Kyjev, Londýn, Madrid, Milán, Mnichov, Moskva, New York, Paříž, Sofie, Soul, Stockholm, Tel Aviv, Tokio, Varšava, Vídeň).

Program Českých center k Roku české hudby je pravidelně aktualizován na
www.czechcentres.cz
www.rokceskehudby.cz

ROK ČESKÉ HUDBY*
Rok české hudby 2014 je programem pro podporu české hudební kultury všech žánrů a druhů. Vychází z tradice výročí významných skladatelů, interpretů a organizací v letech zakončených čtyřkou (B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, J. Suka a dalších). Oporou programu jsou projekty významných národních uměleckých organizací (Česká filharmonie, Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerie a další), regionální profesionálních divadel a orchestrů, mezinárodních festivalů. Jeho podtitulem je „tvořivost a spolupráce“. Uměleckou záštitu nad programem přijali mezzosopranistka Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle, šéfdirigent Berlínské filharmonie. Čestným presidentem je šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Koná se s finanční podporou Ministerstva kultury ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem zahraničích věcí a Ministerstvem pro místní rozvoj. (*Zdroj: Manuál koordinátora: http://www.rokceskehudby.cz/manual).

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Česká centra pro oblast hudby:

  • Podporují účast na hudebních festivalech nebo venkovních produkcích.
  • Pomáhají s organizací koncertů v místech vlatního působení. 
  • Propojují filmové akce s živou hudbou. 
  • Propagují hudební vystoupení v zahraničních médiích a také prostřednictvím webových stránek, e-newsletterů nebo sociálních sítí. 

Kontakt pro novináře:
Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení:

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: