Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

„Na cestě k sobě“ 20 let Česko-německé smlouvy o dobrém sousedství

České centrum Mnichov, 26. listopadu 2012

 

 

Symposium: 27. 11. 2012
Čas: 13:30 – 18:00 hod.
Místo: Bayerisches Staatsministerium für Unterricht und Kultus, Salvatorstraße 2, 80333 Mnichov


Akce se koná pod záštitou českého premiéra Petra Nečase a předsedy bavorské vlády Horsta Seehofera.

Nelehká jednání v obou zemích předcházela před dvaceti lety podpisu Česko-německé smlouvy o dobrém sousedství. Jaké bylo politické pozadí jejích příprav na obou stranách? Jak se v uplynulých letech proměnily vzájemné vztahy a jaká je jejich perspektiva? Které otázky zůstávají otevřené? Těmto a mnoha dalším tématům se bude věnovat symposium, které se koná v Mnichově dne 27. listopadu. Zúčastní se ho aktéři z oblasti politiky, kultury i vzdělávání, mj. státní tajemník Bernd Silber, velvyslanec České republiky v Německu Rudolf Jindrák, historici Vladimír Handl a Martin Schulze Wessel, velvyslanec ve výslužbě František Černý, politici Bernd Posselt a Milan Horáček, a další. Diskuzi moderuje Michael Frank, dlouholetý korespondent Süddeutsche Zeitung pro střední Evropu.

Smlouvu o dobrém sousedství mezi tehdy ještě Českou a Slovenskou Federativní republikou a Spolkovou republikou Německou podepsali 27. února 1992 zástupci bývalého Československa prezident Václav Havel a ministr zahraničí Jiří Dienstbier a SRN  kancléř Helmut Kohl a ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Smlouva se stala základním kamenem nové etapy česko-německých vztahů a řeší řadu otázek: od spolupráce v oblasti hospodářství, evropské integrace, životního prostředí a vědy a vzdělávání až k regulaci postavení menšin a ustavení pravidelných bilaterálních setkání na vládní i dalších úrovních. Smlouvu v roce 1997 doplnila Česko-německá deklarace, díky níž vzniklo Česko-německé diskusní fórum a Česko-německý Fond budoucnosti.

ORGANIZÁTOŘI:
České centrum Mnichov, Landeszentrale für politische Bildung, Graduate School for East and South East European Studies at University of Munich and University of Regensburg

Za podpory:
Úřadu vlády Spolkové země Bavorsko a Informační a tiskové kanceláře úřadu vlády Spolkové republiky Německo.

 

Tisková zpráva ke stažení zde:KONTAKT:
Dr. Zuzana Jürgens
České centrum       
Prinzregentenstrasse 7, 80538 München       
T: +49-89-21024932, F: +49-89-21024933       
E: jurgens@czech.cz       
http://munich.czechcentres.cz

Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: