Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

BELGICKÝ FESTIVAL MEET & BUILD 2019 SE ZAMĚŘÍ NA ČESKÉ POČÍTAČOVÉ HRY

14. 11. 2019, KULATÝ STŮL, GALERIE ČESKÝCH CENTER Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 14. 11. 2019

Česká republika je čestným hostem festivalu Meet & Build (23. listopadu 2019) v belgickém Charleroi zaměřeného na současný herní průmysl. Kromě účasti vybraných českých herních studií či jiných subjektů zabývajících se tímto kreativním odvětvím bude připravena také výstava českých videoher a odborný program v evropských institucích na téma financování a regulace herního odvětví. Ve čtvrtek 14. 11. 2019 se v Galerii Českých center navíc uskuteční speciální setkání na téma ‚využití sítě Českých center pro prezentaci úspěchů českých her v zahraniční a propojování s místní odbornou scénou i komunitami‘.  

ČESKÁ CENTRA V ZAHRANIČÍ ZVIDITELNÍ DALŠÍ OBLAST

České centrum Brusel není prvním z center, které tuto oblast programově zohledňuje. V předešlých letech již proběhlo několik zahraničních prezentací českých počítačových her díky zapojení českých center v Londýně, New Yorku či Madridu. Právě tady bude téma skloňováno ještě letos v listopadu. Na pozvání madridského centra přijíždí přední český vývojář Jaroslav Kolář, který v rámci masterclass na Francouzském Institutu představí nejúspěšnější tituly studia Bohemia Interactive a zároveň se zúčastní debaty o budoucnosti evropského herního průmyslu. Účast ČR na bruselském festivalu Meet & Build je však první systematičtějším uchopením této tematiky. Setkáním u kulatého stolu dne 14. 11. 2019 v Galerii ČC pak hodlají Česká centra otevřít programový segment, jemuž by se v nadcházejících letech chtěla více věnovat ve spolupráci s českými i zahraničními partnery.

ANNA HRABÁČKOVÁ, VEDOUCÍ ODDĚLENÍ KULTURNÍ DIPLOMACIE:  

Od společné diskuse s předními odborníky a hybateli české herní scény si slibujeme inspiraci a podněty k nalezení variabilních a zároveň funkčních modelů systematičtější propagace v zahraničí. Barvité a zároveň vysoce profesionální prostředí českých her je aktuálně mezinárodně velmi úspěšné. S partnery typu Asociace českého herního průmyslu jsme začali hledat možnosti spolupráce při prezentaci tohoto progresivního odvětví mimo ČR, včetně udržitelného napojení na místní platformy.“

MARTIN PECHANEC, KOORDINÁTOR ČESKÝCH CENTER PRO OBLAST VĚDY, VÝZKUMU A INOVACÍ:

 „Česká centra se ‚dotkla‘ tématu počítačových her již prostřednictvím Českého centra New York. Letošní rok je důležitým mezníkem v  aktivnější komunikaci s jednotlivými vývojářskými firmami a zastřešujícími asociacemi. V rámci své sítě mohou Česká centra výrazně přispět k popularizaci aktivit českých vývojářských studií, jak těch etablovaných, tak těch začínajících (týká se i  oblasti specializovaného vzdělávání). Dokladem aktuální podpory jsou aktivity Českého centra Londýn (Science Café s Pavlem Barákem), Českého centra Madrid i belgický projekt Meet & Build.“ 

Meet & Build: BRUSELSKÁ „HRA“ S ČESKOU ÚČASTÍ

Meet & Build je hlavní belgickou událostí, při které se setkávají odborní i amatérští nadšenci pro počítačové hry na jednom místě. Letos poprvé má festival čestného hosta – díky iniciativě Českého centra Brusel – Českou republiku. Na programu festivalu je 20 přednášek, z toho 6 českých. Celou událost zahajuje Michaela Dvořák z Beat Games, autorského studia nejúspěšnější VR hry současnosti, Beat Saber. Vystoupí také zástupci studií Bohemia Interactive, Hangar 13 a Amanita Design. Své vzdělávací hry představí i Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, jejíž tým se proslavil hrou Attentat 1942. Součástí je též kulatý stůl na téma institucionální podpory herního průmyslu, kde budou se svými protějšky z dalších evropských zemí debatovat zástupci Jihomoravského inovačního centra.  Česká delegace bude mít rovněž přístup do B2B zóny, kde se může setkávat s belgickými vývojáři, se zástupci místních asociací audiovizuálních odvětví a se zástupci vzdělávacích institucí.

JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:

 „Současný úspěch českých videoher je fenomén, který poutá pozornost po celém světě. V Belgii chceme představit důvody jejich úspěchu co nejkomplexněji a jsme rádi, že naše pozvání přijala nejvýznamnější studia z České republiky. Festival Meet & Build v Charleroi je jednou z aktivit, kterými se chce město představit jako regionálním centrum IT průmyslu. Je zde také Quai 10, jediné místo v celé Belgii věnované přímo počítačovým hrám. Právě tam se festival odehrává.“ 

Festival doplní demoroom, vznikající ve spolupráci s brněnskou GameDev area. Zde se budou moci návštěvníci ponořit do dobrodružství roztomilého Chuchla od Amanity, proměnit se v řidiče kamionu v Euro Truck Simulator 2 nebo vzít do ruky světelné meče ve virtuální realitě hry Beat Saber. 

Festivalu předchází páteční program v Bruselu (22. listopadu), připravený ve spolupráci s Českou podnikatelskou reprezentací v Bruselu CEBRE a europoslankyní Martinou Dlabajovou, členkou komise Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energii. Česká delegace tak bude mít možnost se zástupců evropských institucí zeptat na budoucnost financování a regulace tohoto expandujícího odvětví.

MADRID, ČERVEN 2020

Rozsáhlé prezentace českých studií plánuje také Stanislav Škoda, ředitel Českého centra Madrid. 

Ve Španělsku se odehrají v červnu 2020, ale již nyní je jim věnována značná pozornost v rámci příprav a publicity.

STANISLAV ŠKODA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA MADRID:

„V minulosti jsme velmi úspěšně spolupracovali s tvůrci ze studia Amanita Design, celkem jsme realizovali čtyři prezentace v Las Palmas, Barceloně, Madridu a v Lleidě, kde se zúčastnili Václav Blín, Adolf Lachman, Jaroslav Plachý a Tomáš Dvořák.  Některá česká studia jsou ve Španělsku již zavedená, pro některé je španělský trh velkou příležitostí a zároveň přes španělský jazyk a španělská média a distribuční firmy branou do Latinské Ameriky.“  

Stanislav Škoda současně upozornil na masterclass Daniela Vávry z Warhorse Studio v Las Palmas v rámci festivalu Animayo. Ani zde není Česká republika nováčkem, a to zásluhou Českého centra Madrid. V červnu se koná  dosud největší společná prezentace PC her v prostorách Caixa Forum, a to  jak v Madridu tak v Barceloně. Opět s nepřehlédnutelnou českou účastí.

Partneři české účasti na Meet & Build (Brusel)

České centrum Brusel, GameDev Area, Velvyslanectví ČR v Bruselu, Reprezentace Jihomoravského kraje při EU,  Delegace hl. m. Prahy při EU, Město Brno, CEBRE, RenewEurope.

https://www.meet-build.be/

http://czechgames.be/

Kontakt pro novináře:  

Česká centra:  Petra Jungwirthová, tisková mluvčí; M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz;  T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 zahraničních návštěvníků.

www.czechcentres.cz

 

Tisková zpráva v pdf:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: