Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

NOVÝ (Z)BOŽÍ 2011 se stěhuje z Vídně do Bratislavy.

České centrum Bratislava, 15. února 2012

Národní cena za studentský design 2011

České centrum Bratislava a Design Cabinet.CZ zvou bratislavské publikum na výstavu Nový (z)boží 2011, která představí exponáty oceněné Národní cenou za studentský design. Tato soutěž je nejstarší českou a jedinou ryze odbornou soutěží mladých designérů, která nemá obdobu v Evropě ani jinde ve světě. Česká centra jsou partnerem soutěže, kterou organizuje Design Cabinet CZ. Výstava trvá od 15. února do 15. března 2012. Kurátorkou výstavy je Lenka Žižková.

JANA BURIÁNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRATISLAVA: „Mám velkou radost, že opět můžeme prezentovat kvalitní studentský design. Letošní první cena Anny Marešové přitahuje obrovský zájem nejen veřejnosti, ale i médií, proto věříme v rekordní návštěvnost“ a dodává:„Letos jsme pro výstavu oceněného studentského designu vybrali showroom firmy Kabinet, který prezentuje světové designové značky. Takže se nám na jednom, a to velmi zajímavém místě bývalého bratislavského autoservisu, setká zavedený a žádaný design v přímé konfrontaci s mladým neokřesávaným pohledem. Věříme, že to bude fungovat a že se to bude líbit.

Místo konání: Kabinet, Mlynské Nivy 34, Bratislava

NOVÝ (Z)BOŽÍ
Nový (z)boží je výstava, která představuje každým rokem vítězné práce soutěže o The Czech National Award for Student Design. Již dvacátý rok poměřují studenti designu všech českých 60 středních a vyšších odborných škol a 16 vysokých škol a univerzit své síly. Každým rokem objevuje soutěž nové talenty, které nabízí průmyslu. A mnohé jejich práce se už nejen vyrábějí, ale prodávají do celého světa. Již několik let  je při příležitosti vyhlášení cen soutěže udílena cena generálního ředitele Českých center vítězi v podobě zahraniční rezidenční stáže. Letošní cenu vyhrál odvážný projekt Anny Marešové s názvem Whoop-de-doo.

Prostřednictvím sítě Českých center ve světě byla výstava Nový (z)boží 2010 představená nejen v Praze, ale i Stockholmu, Moskvě, Bratislavě, Mnichově, Rotterdamu, New Yorku, Bukurešti a v Sofii.

Nová expozice výstavy Nový (z)boží 2011, která byla k vidění do 3. února ve Vídni, se z Bratislavy dále přesune do Londýna a Mnichova.


DESIGN V SÍTI ČESKÝCH CENTER 1-9/2012

České centrum Londýn (7.1. 2012 - 20. 2. 2012)
Nositel Národní ceny za design (2006) a Designér roku (2007) Jiří Pelcl zahájil v lednu svou první britskou sólovou výstavu v anglickém Brightonu, která představuje to nejnovější z jeho designu nábytku, skla a porcelánu. Výstava, která se koná v univerzitní galerii Brighton, iniciovalo České centrum Londýn.

České centrum Madrid (17.12. 2011- 4.3. 2012)
Letošní ročník barcelonského literárního festivalu FLIC je poctou české výtvarnici Květě Pacovské. Festival probíhá od loňského prosince až do března a koná se na různých místech Španělska, např. v Barceloně, Gironě, Madridu, A Coruñi, Vigu, Lloret de Mar a dalších. Po celou dobu jeho trvání proběhne více než dvacet akcí inspirovaných dílem Pacovské: workshopy,  přednášky, veřejná čtení, výstavy knih a prací studentů uměleckých škol, diskuzní kulaté stoly aj. Během těchto setkání se uskuteční rovněž soutěž o nejlepší ilustraci, jejíž výsledky budou vyhlášeny v rámci závěrečného ceremoniálu festivalu dne 4. března v prestižním barcelonském centru současného umění CCCB.

České centrum Mnichov (14.3. - 13.4. 2012)
Již od roku 2010 pořádá České centrum Mnichov v rámci mezinárodního Týdne šperku v Mnichově výstavy současného českého šperku. V minulých letech to byla například práce Pavla Opočenského, Růženy Grebeníčkové či Petra Dvořáka. Letos se od 14. března představí čtyři absolventky ateliéru Evy Eisler na pražské UMPRUM, Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová a Lucie Houdková. Kurátoři Petra Matějovičová a Jiří Šibor výstavu nazvali "4D - současný šperk". Stejně jako v minulých letech je i letos možné počítat s vysokou návštěvností a odezvou u publika - studentů, odborníků a sběratelů z celého světa.

České centrum New York (18.4.- 8.6. 2012)
Výstava Galerie Pokorná v galerii Českého centra New York v době konání veletrhu SOFA NY (The Sculpture Objects & Functional Art Fair).

České centrum Milán (17. - 22.4. 2012)
Při příležitosti veletrhu nábytku, FUORI SALONE, proběhne  v Miláně výstava designu Jiřího Pelcla.  

České centrum Bratislava (29.5. - 5.6.  2012)
Jakub Berdych, designér, sochař a zakladatel studia Qubus představuje svou poslední tvorbu v oboru uměleckého skla  v bratislavském Kabinetu.

(červen 2012)
Mladý obal 2012 - výsledky 17. ročníku mezinárodní soutěže obalového  designu na téma čaj. Vítězové budou mít možnost se představit v galerii Satelit. České centrum tradičně spolupracuje s Czechdesign.cz a Slovenským centrem dizajnu.

České centrum Budapešť
MeeD – na setkání designérů ze střední a východní Evropy v rámci výstavy bytové architektury představí své práce Michaela Tomišková, Michal Bačák a Klára Šumová

České centrum Kyjev (19. – 20.3.  2012)
Pavel Brejcha se představí v rámci Ukrajinského Fashion Week  jako zástupce z ČR.

České centrum Stockholm (září 2012)
České centrum Stockholm připravuje prezentaci současného mladého českého průmyslového a produktového designu v rámci World Design Week 2012 v Helsinkách.

-----------------------------------------------------------

ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech.
Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.

Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.  www.czechcentres.cz

ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz    
Ivana Síglerová – koordinátorka PR
234 668 251
725 890 029

České centrum Bratislava
Petra Darovcová, darovcova@czech.cz
IP: +420 234 668 518

Více: www.czechcentres.cz; www.czc.sk; www.studentskydesign.cz; www.designcabinet.cz

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: