Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká literatura na veletrhu v Bukurešti

Česká centra, 24. května 2015

Ve dnech 20. – 24. 5. 2015 byla Česká republika čestným hostem mezinárodního knižního veletrhu Bookfest, který v Bukurešti v minulém týdnu navštívilo 90 000 lidí. Návštěvníci měli možnost obdivovat knihy českých autorů v originále i v rumunském překladu na stánku Republiky literatury a zúčastnit se dvacítky akcí s řadou významných českých i rumunských hostů. Při této příležitosti vyšlo také nebývalé množství překladů z české literatury od středověku až po nejsoučasnější autory. Organizátory českého stánku a programu byly České centrum Bukurešť, Ministerstvo kultury ČR a Velvyslanectví ČR v Bukurešti.

Z řad spisovatelů Českou republiku reprezentovala šestice čestných hostů: Kateřina Tučková, Kateřina Rudčenková, Roman Ráž, Tomáš Zmeškal, Martin Vopěnka a Tomáš Míka. Většina z nich zde pokřtila rumunské překlady svých knih: Kateřina Tučková Žítkovské bohyně, Roman Ráž knihu Faust umírá dvakrát, Tomáš Zmeškal Milostný dopis klínovým písmem, Martin Vopěnka Nebarevné vzpomínky a Tomáš Míka uvedl antologii současné české poezie, v níž je také zastoupen. Dále přijel Daniel Hochmuth z ÚSTRu prezentovat knihu komiksů Ještě jsme ve válce a Eva Lustigová představila knihu rozhovorů se svým otcem, Arnoštem Lustigem Tvoje slza, můj déšť a taktéž stejnojmenný film.  

 „Jsem opravdu velice příjemně překvapen a samozřejmě nadšen zájmem a pozorností jak široké veřejnosti v Rumunsku, tak i odborné literární obce, kterou po celou dobu konání knižního festivalu Bookfest 2015 v Bukurešti věnovali české literatuře,“ uvedl Vladimír Války, velvyslanec České republiky v Bukurešti a dodává: „Pro Českou republiku je to jasný signál, že v Rumunsku má své přátele arumunští čtenáři mají o českou literaturu skutečný zájem. To si zaslouží obdiv a také nás to zavazuje v tom dobrém smyslu slova k rozvíjení těchto vztahů na poli literatury.“ S respektem a pochvalně hodnotí účast  ČR také  Ioan Vulpescu, ministr kultury Rumunska:Česká republika byla letos více než prostý čestný host. Český národní stánek společně s českými knihami, které vyšly u velkých rumunských nakladatelství, celkově proměnily ráz mezinárodního knižního veletrhu Bookfest. Ze západocentrického veletrhu se letos Bookfest otevřel hodnotám multipolární Evropy, a to v první řadě díky české  literatuře. Díky České republice, střední Evropě, její rozmanitosti a díky českému duchu opozice vůči totalitarismům všeho druhu tak vznikl jiný obraz Starého kontinentu.”

Veletrhu se zúčastnil i dramaturg českého programu Radim Kopáč z Ministerstva kultury ČR: „Myslím, že česká literatura v Bukurešti jednoznačně uspěla. Především zásluhou perfektní práce tamějšího Českého centra. Mediální ohlas byl obrovský, autoři akci chválili, zájem byl nejen o jejich aktuálně přeložené tituly, ale i o konkrétní spolupráci do budoucna. To je možná nejdůležitější zpráva: O českou literaturu v Rumunsku je kontinuální zájem.“

 KDO NEJVÍC?

Největší pozornost vzbudily tři diskuze věnované třem velikánům české literatury: Milanu Kunderovi, Bohumilu Hrabalovi a Václavu Havlovi, které zcela zaplnily hlavní scénu na výstavišti. Svou interpretaci zmíněných autorů zde publiku přiblížili nejvýznamnější osobnosti rumunské kultury, mezi nimiž nechyběl filosof Gabriel Liiceanu, spisovatel Mircea Cărtărescu nebo historik Andrei Cioroianu.

Česká republika – Republika literatury

České centrum Bukurešť pod sloganem „Česká republika – Republika literatury” pro Bookfest připravilo stánek založený na myšlence otevřenosti a ekologie (inspirovaný loňským stánkem ČR na veletrhu ve Frankfurtu). Minimalistický design stánku přilákal velké množství návštěvníků, kteří si zde mohli odpočinout, prohlédnout si knihy českých autorů v originále a zakoupit jejich překlady do rumunštiny. Nejúspěšnější byly knihy z edice Cartea Cehă (Česká kniha) nakladatelství Curtea Veche, která vychází ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Bukurešti a Českým centrem a ve které v poslední době vyšly mimo jiné knihy Petry Hůlové, Kateřiny Tučkové nebo Tomáše Zmeškala. František Zachoval, ředitel Českého centra v Bukurešti hodlá na skvěle nastartovanou spolupráci navázat:

 „Pozice čestného hosta na největším veletrhu knih vygenerovala mnoho dohod a plánů, které budou okamžitě podporovat českou literaturu v Rumunsku. V letošním roce se objeví na trhu více překladů, speciální edice a již máme pozvání na další prestižní festivaly v Jasech a v Temešváru.“  Slova ředitele potvrzuje také

Ștefania Nalbant, Curtea Veche Publishing: „Projekt »Česká republika – Republika literatury« vytvořil výjimečnou příležitost k propagaci současné české literatury, kterou vydáváme v edici »Cartea cehă«. Kniha Tomáše Zmeškala Milostný dopis klínovým písmem byl na Bookfestu nejprodávanějším titulem této edice a zároveň druhým nejprodávanějším překladovým titulem nakladatelství Curtea Veche Publishing.“

 

ORGANIZÁTOŘI A PARTNEŘI

Organizátoři: České centrum Bukurešť, Ministerstvo kultury ČR, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

Partneři: Curtea Veche Publishing, Editura Jumătatea Plină

Sponzoři: CEZ România, Staropramen

PR & komunikace: Headsome Communication

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.cz        

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.


Česká literatura v Bukurešti uspěla - čtěte zde:

http://www.mkcr.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-literatura-v-bukuresti-uspela-257475/tmplid-228

Další foto naleznete zde:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153885856046040.1073741860.105415491039&type=3

 


 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: