Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Český šperk v Mnichově

České centrum Mnichov, 16. - 22. března 2011

Od 16. do 22. března se v Mnichově koná prestižní mezinárodní přehlídka šperku „Schmuck 2011“. V letošním ročníku na ní budou silně zastoupeni také čeští šperkaři několika generací. České centrum představí pod názvem „Český šperk v Evropě“ díla Pavla Opočenského, Petra Dvořáka, Jiřího Šibora a Martina Papcúna. Pinakothek der Moderne připravila ve spolupráci s Evou Eisler výstavu „Hledači pokladů“ s pracemi studentů jejího ateliéru na pražské VŠUP. Martin Papcún, který v současné době studuje na mnichovské Akademii výtvarných umění, bude mít kromě toho samostatnou výstavu v galerii akademie.

„Mnichov je hlavním městem moderního šperku. V době konání týdne šperku sem přijíždějí galeristi, sběratelé a šperkaři z celého světa,“ říká Pavel Opočenský, který na přehlídky jezdí pravidelně už dvacet let. „Zpočátku se nás umělců sešlo patnáct dvacet, minulý rok už to bylo takřka patnáct set lidí,“ doplňuje.

Mnichovské České centrum se k týdnu šperku připojilo poprvé loni úspěšnou výstavou „Sklo v českém šperku“ kurátora J. Šibora. Letos prezentuje aktuální tvorbu čtyř známých autorů, kteří vycházejí z geometrických principů. Jeden z nich, Jiří Šibor, doplňuje: „Žijeme na čtyřech různých místech, v Praze, Brně, Vídni a Mnichově, která nás samozřejmě ovlivňují. Všichni ale vycházíme z českých kořenů a tradice, a to nás spojuje.“ Výstava bude zahájena za přítomnosti autorů 16. března a potrvá až do 8. dubna.

Týden šperku se už po více než padesát let koná v rámci mezinárodního veletrhu řemesel a rukodělné práce, na němž jsou zastoupeny současné trendy řemesla a designu v návaznosti na moderní životní styl. Každoročně jsou na veletrhu udělovány mj. ceny „Talent“ určené mladým návrhářům. Českou republiku letos prezentuje Alena Hesounová v oboru kov a Veronika Obrazová v keramice.

Více informací na www.munich.czechcentres.cz
 
Zuzana Jürgens, ředitelka Českého centra Mnichov
T: 0049(0) 89 21 02 49 33, 0042(0) 234 668 557
M: 0049(0) 171 270 48 11
E: jurgens@czech.cz
 
Tiskové oddělení Českých center                               
Jiří Rosenkranz                                                              Ivana Síglerová
T: +420/234 668 253                                                       T: +420/234 668 251
Email: rosenkranz@czech.cz                                         Email: siglerova@czech.cz

Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PARTNEŘI: