Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Výstava „Evropské pexeso“ vzbudila v Polsku zájem hned na počátku

České centrum Varšava, 25. listopadu - 15. prosince 2010

Dne 25. listopadu v 18.00 hodin se v Českém centru ve Varšavě sešli návštěvníci doslova všech věkových kategorií, aby se zúčastnili slavnostní vernisáže výstavy „Evropské pexeso“ a pilotního promítání stejnojmenného výchovně-vzdělávacího filmu České televize o 28 členských zemích Evropské unie, viděných očima dětí. Od 26. 11. do 15. 12. se ve výstavní galerii a promítacím sále Českého centra Varšava budou střídat děti z varšavských základních škol.

Výstavní sál Českého centra ve Varšavě zaplnili 25. listopadu v 18 hodin lidé všech věkových kategorií – studenti prvních a druhých ročníků středních škol, učitelé a ředitelé základních škol, představitelé Úřadu hl. m. Varšavy i ministerstev, studenti univerzit, bohemisté, ale i další zájemci o českou kulturu (nejstaršímu bylo přes 70 let). Ti všichni přišli ze zájmu o putovní výstavu „Evropské pexeso“ a o pilotní promítání doprovodného stejnojmenného výchovně vzdělávacího filmu s tematikou: „Co víme o jednotlivých členských státech Evropské unie“.

Cílem výstavy, kterou připravily dvě české výtvarnice Michaela Bergmannová a Marie Procházkové, bylo za použití různých technik a materiálů představit jednotlivé země Evropské unie. Výstava navazuje na stejnojmenný animovaný zábavně-vzdělávací cyklus, který vloni tyto české malířky vytvořily pod hlavičkou České televize, kde byl již dvakrát vysílán. Návštěvníci vernisáže se dozvěděli, že celý cyklus „Evropské pexeso“ obdržel cenu Elsa v kategorii nejlepší animovaný televizní pořad.

Animovaný cyklus České televize Evropské pexeso autorek Márii Procházkové a Michaely Bergmannové je zaměřen na dětské publikum, kterému zábavnou formou představuje jednotlivé země EU i myšlenku EU. Dva dětské hlasy - holčičí (Dorotka Dědková) a chlapecký (Matouš Kratina) – se nejdříve vždy dohodnou, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji okomentují - vždy se skvělým humorem a velkorysým nadhledem. Cílem je, aby se (nejen) děti lépe orientovaly v zemích kolem nás a měly o nich alespoň rámcovou představu. Odborná veřejnost ocenila také to, že celý film – všech 28 tříminutových dílů – je opatřen polskými titulky, které zajistilo České centrum ve Varšavě.

Na cyklu spolupracovalo mnoho výtvarníků a animátorů, kteří pomohli v rámci společných pravidel odlišit jednotlivé země a vdechnout jim originální charakter, a tím podpořili myšlenku - motto EU: „Jednota v rozmanitosti“. Z mnohých umělců jmenujme alespoň  Báru Dlouhou, Anetu Kýrovou, Radka Doskočila, Niké Papadopulosovou, Martina Búřila či Zdeňka Durdila.

Díky spolupráci s pedagogy navštíví od 26. 11. do 15. 12. 2010 České centrum ve Varšavě desítky žáků základních škol, aby společně zhlédli film i výstavu, která již byla představena na Slovensku, ve Španělsku, Nizozemí a Rakousku a směřuje poté do dalších zemí EU. Pozoruhodné je, že pozvánku přijali i studenti prvních ročníků středních škol, a dokonce i mateřské školy, kterým se budou promítat pouze vybrané díly a přizpůsobí se také verze kvízů.

 Více informací: warsaw.czechcentres.cz

 

Kontakt

České centrum Varšava
Pavla Foglová, ředitelka
T: +48 22 6297271
E: foglova@czech.cz

 

Tiskové oddělení Českých center
Jiří Rosenkranz
T: +420 234 668 253
E: rosenkranz@czech.cz

 

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jejich posláním je rozvíjet dialog se zahraniční veřejností v oblasti kultury, vzdělávání, obchodu a turismu a spoluvytvářet tak image České republiky jako moderní a dynamické země. V současné době působí ve světě 24 Českých center ve 21 zemích na 3 kontinentech. Více informací: www.czechcentres.cz .

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: