Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Kouzelník jevištního prostoru Josef Svoboda

České centrum Bratislava, 14. prosince 2010 - 14. února 2011

České centrum  Bratislava připravilo na závěr letošního roku společně s pražským Divadelním ústavem výstavu výjimečné osobnosti Josefa Svobody. Jeho jméno je povědomé téměř každému, kdo se jen trochu otřel o prkna, která znamenají svět. V úterý 14. 12. v 17.00 se ve foyer Slovenského národního divadla v Bratislavě otevře výstava Kouzelník jevištního prostoru, která představí práci tohoto legendárního scénografa.

Na výstavě v netradičním prostoru divadelního foyer nového Slovenského národního divadla se představí několik desítek fotografií jeho prací, které zachycují koncepty, ale i hotové scény realizované po celé Evropě. V jeho bibliografii se uvádí, že vytvořil scény pro více než sedm set divadelních inscenací a oper. Stál také u zrodu fenomenální Laterny Magiky.

Josef Svoboda - scénograf, jevištní výtvarník a pedagog  - vždy usiloval o funkční začlenění scény do kontextu hry. Jeden silný scénický nápad vtiskl klasickému divadelnímu textu punc originality, modernosti. „Jsem si jistá, že díky Svobodovým scénám si diváci představení pamatovali dlouhá léta, a věřím, že zejména slovenským divadelníkům udělá výstava velkou radost,“ komentuje přípravy Jana Burianová, ředitelka bratislavského Českého centra.  Na vernisáži promluví kurátorka výstavy Helena Albertová a také významný slovenský scénograf Milan Čorba, někdejší Svobodův spolupracovník.

Josef Svoboda se narodil v Čáslavi v roce 1920. Vyučil se jako truhlář, až později – po válce - pokračoval studiem architektury a scénografie. Na Vysoké škole umělecko-průmyslové vychoval celou generaci scénografů. Zemřel po těžké nemoci v roce 2002.

Výstava Kouzelník jevištního prostoru potrvá do 14. února 2011 a bude přístupná vždy před představením činohry SND.


 
Kontakt

České centrum Bratislava
Petra Darovcová
T: +421 2 544 18 215
E: darovcova@czech.cz

 

Tiskové oddělení Českých center
Jiří Rosenkranz
T: +420 234 668 253
E: rosenkranz@czech.cz


              
Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jejich posláním je rozvíjet dialog se zahraniční veřejností v oblasti kultury, vzdělávání, obchodu a turismu a spoluvytvářet tak image České republiky jako moderní a dynamické země. V současné době působí ve světě 24 Českých center ve 21 zemích na 3 kontinentech.

Více informací: www.czechcentres.cz .                                              


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: