Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Kouzlo knih, známých osobností a neznámých míst to je Noc literatury 2011

Česká centra, 11. května 2011

Noc 11. května 2011 bude patřit literatuře. Evropská literatura v nejnovějších českých překladech v podání známých osobností na netradičních či běžně nedostupných místech „hrabalovské“ Libně – to jsou hned tři důvody, proč navštívit Noc literatury, a seznámit se tak jedinečným  způsobem se současnou evropskou literární tvorbou.   

 Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením zahraničních kulturních institutů EUNIC (European Union National Institutes for Culture) společně během Noci literatury v Praze představí  20 současných autorů z 20 zemí: Belgie – Vlámsko, Belgie – Valonsko-Brusel, Česká republika, Finsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. Hosty letošní Noci literatury budou země Severní Ameriky - Kanada a USA.

 Po půvabné a historií dýchající atmosféře Starého Města a Malé Strany, které byly dějištěm předchozích dvou ročníků, letos ožije literaturou „hrabalovská“ Libeň. Návštěvníci se mohou těšit na objevování příběhů například do Libeňského zámku, Grabovy vily, libeňské synagogy, překrásného secesního kostela sv. Vojtěcha či libeňského plynojemu v podání Jiřího Langmajera, Miroslava Táborského, Kláry Issové, Jiřího Langmajera, Terezy Kostkové, Jaroslava Rudiše či Jana Budaře. Čtení budou probíhat paralelně na 20 zajímavých místech Libně v pravidelném intervalu 30 minut. Návštěvníci si tak poslechnout 15-minutový úryvek a mohou se následně vydat za dalšími příběhy a sami si zvolit, která místa navštíví a v jakém pořadí.

Festival úspěšně podněcuje nezvyklá a pozoruhodná setkání se současnou krásnou literaturou

na obvykle přehlížených místech. Je proto skutečnou platformou pro mezikulturní dialog. Festival Noc literatury, jakož i podpora EU pro literární překlady, napomáhají šíření literárních děl mezi zeměmi, které jsou mocným nástrojem pro lepší porozumění mezi lidmi v Evropě i na celém světě“, říká Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, které je generálním partnerem projektu.

 

Noc literatury se uskuteční v předvečer zahájení knižního festivalu Svět knihy Praha 2011, kterého se zúčastní i někteří autoři čtených knih, například mladý francouzský autor Laurent Binet, jehož knihu “HHhH” o atentátu na Heydricha vydalo na podzim 2010 nakladatelství Argo, dále polský prozaik, dokumentarista a scenárista Andrzej Bart, jeden z nejčtenějších finských spisovatelů posledních 20 let Kari Hotakainen, německý spisovatel Jan Costin Wagner či jedna ze stoupajících hvězd vlámské literatury Dimitri Verhulst.

 

Noc literatury 2011 se v Praze uskuteční pod záštitou MČ Praha 8 a za podpory generálního partnera Zastoupení Evropské komise v ČR a hlavních partnerů, jimiž jsou Svět knihy Praha, Labyrint Revue, ČSOB a Divadlo pod Palmovkou. Exkluzivním mediálním partnerem akce je tn.cz, zpravodajský server TV Nova. Mediálními partnery jsou  A2, Český rozhlas Praha, Český rozhlas Vltava, Lidové noviny, lidovky.cz,  Mediafax, Sanquis, Xantypa.

I letos Noc literatury svým rozsahem překročí hranice České republiky a bude prostřednictvím sítí Českých center a EUNIC prezentovat literární díla současných evropských autorů v zahraničí. Do projektu se zapojilo celkem 20 evropských měst.

 „Skutečnost, že se projekt koná simultánně napříč evropskými městy, mu dodává na přitažlivosti a výjimečnosti. Jsem hrdá, že mohu být součástí Noci literatury a že mohu podporovat evropskou literaturu“, říká Rosie Goldsmith, předsedkyně Noci literatury Londýn.

Více na: www.nocliteratury.cz,www.literaturenight.eu
  
Další informace:
Česká centra - Projekty                                       
Michaela Šilpochová
T: 234 668 245, E: silpochova@czech.cz
 
Tiskové oddělení Českých center
Ivana Síglerová
T: 234 668 251, E: siglerova @czech.cz

Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: