Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Kulturní noc ve Švédsku představuje Kafku „jinak“

Tisková zpráva, Česká centra - ústředí, 17. 4. 2020

Česká centra v zahraničí přesunula své prezentační aktivity do internetového prostředí. Další nezvyklou formu prezentace připravilo České centrum Stockholm: Přiblíží Franze Kafku během festivalu Kulturnatt 2020 (Kulturní noc) akcí s názvem „Zažij Kafku online!“. Spisovatele a jeho dílo probere z různých perspektiv i novými kresbami Jiřího Slívy. Nevšední setkání přibližující osobnost slavného „pražského Němce“ organizuje České centrum Stockholm ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Švédsku. Akce se odehraje 18.4. na sociálních sítích. 

5. ročník festivalu Kulturní noc (Kulturnatt), který se každoročně koná ve Stockholmu, je letos, stejně jako řada jiných událostí, přizpůsoben současné situaci: aby se zabránilo šíření koronaviru, odehraje se v internetovém prostředí. Díky tomu se návštěvníci mohou virtuálně účastnit více než pětadvaceti digitálních programů, proklikat” příběhy Cultural Night Stockholm na Facebooku a Instagramu a zapojit se do živého vysílání. České centrum Stockholm připravilo v rámci této velké digitální události originální nabídku: Představí život a dílo Franze Kafky „tak trochu jinak”, prostřednictvím obrázků Franze Kafky očima českého výtvarníka Jiřího Slívy nebo prezentací „Franze Kafky – bez mýtů.” 

ZUZANA KABELKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA STOCKHOLM: Pro výtvarníka Jiřího Slívu je Kafka zdrojem nekonečné inspirace. Když jsme reagovali na situaci převedením prezentace do online formy, aktivně s námi připravovaný projekt a výstavu upravil na míru do online podoby.  V prezentaci uvidíte, že reflektuje i aktuální dění. Ve svém díle totiž zobrazuje Kafku například v roušce nebo s respirátorem.” 

Tematický webinář se uskuteční v sobotu 18. 4. ve 20 hodin a FB Českého centra Stockholm. Platforma je veřejná, vysílání je přístupné i české veřejnosti. Předpokládá se živé vysílání ostatních institucí. Ve zkrácené podobě proběhne tento webinář také na InstaStories. Goethe Institut ve Stockholmu již teasuje událost v InstaHighlights kvízem zaměřeným na Kafku. Diváci i mají možnost nahlédnout do projekt VRwandlung, který bude prezentován  po skončení koronakrize.

 

Podle ředitelky Kabelkové koluje obecně o Kafkovi mýtů, legend či fake news. V rámci loňského uvedení opery bratří Bubeníčk§Proces začalo České centrum Stockholm bořit nepravdy o Kafkovi” doprovodným programem. V letošním roce jde program vice do hloubky, zaměřuje se na Kafkův život a klade si ambici proniknout hlouběji do jeho tak trochu mytizované osobnosti a současně dává náhled, jak odkaz Kafky v české kultuře žije dál.

Celý program festivalu se uskuteční na dostupných platformách sociálních sítích zainteresovaných subjektů a institucí (České centrum  Stockholm, Magistrát města Stockholm, Zastupitelský úřad Stockholm, partnerský Goethe Institut ve Stockholmu).

Co je to Kulturnatt (Kulturní festival)?

 

Každoroční stockholmskou kulturní událost organizuje Magistrát města Stockholm. Festival se zaměřuje na jednotlivé umělecké oblasti jako je literatura, výtvarné umění, móda, hudba, tanec, řemeslná práce. Jedná se o propojení různých forem umění v jeden čas, ale na různých místech.

 

Informace o aktualitách Českých center  sledujte na stránkách:
http://www.czechcentres.cz/novinky/ceska-kultura-do-sveta-on-line

Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook: Česká centra/Czech Centres (#CzechCultureToTheWorld, #CzechCentres)
Instagram: @ceskacentra (#CzechCultureToTheWorld, #CzechCentres)

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. 

V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech - kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.

 

Kontakt pro novináře

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: +420 725 890 030;
EM: jungwirthova@czech.cz

 


 

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: