Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Lenka Sárová Malíská představí v Sofii projekt Barva / Tvar / Soulad

Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 9. 3. 2020 Galerie Českého centra Sofie, Rakovski 100, Bulharsko 10. 3. – 29. 3. 2020

Od poloviny března se v  prostorách galerie Českého centra Sofie představí nová výstava Lenky Sárové Malíské s názvem „Barva / Tvar / Soulad“ (10. 3. – 29. 3. 2020).   Návštěvníci se zde seznámí s její  autorskou malbou na plátno a realizacemi  z oblasti designu. Výstavu připravilo České centrum Sofie ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Sofii.

Umělkyni a designérku Lenku Sárovou Malískou poprvé oslovila Dagmar Ostřanská, ředitelka Českého centra Sofie, koncem roku 2017. Tehdy koncipovala a vytvářela obsah nově otevřeného obchodního koutku Czech Design МАG, který představuje tvorbu současných českých autorů.

 DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE:

„Lenka Sárová Malíská patří nepochybně k výrazným tvářím českého designu. Ve své tvorbě spojuje tradici a osobitost, která se odráží nejen v její tvorbě, ale také ve spolupráci s velkými výrobci porcelánu v Karlovarském kraji a právě to jsme si dali za cíl představit v Českém centru Sofie: propojení individuální tvorby a napojení na  tovární výrobu porcelánu. Po necelých třech letech již zákazníci sami vyhledávají originální porcelánové sety a bižuterii této české umělkyně. Ambicí nové výstavy je představit tvorbu Sárové Malíské v širším kontext, doplněným o malbu na plátně.“ 

ZVLÁŠTNOSTI ZNAČKY „MALÍSKÁ“

Tvorba Lenky Sárové Malíské se odlišuje zajímavou novou dekorací, která je propojena netradiční koncepcí. Každý může sestavit svůj individuální set z různých objektů, ve kterých se objevuje stejný prvek. Je to možnost pro osobní originální pohled a vnímaní. Forma i detaily jsou inspirovány přírodou, někdy je pohádkovým příběhem. Charakterizuje je jednoduchost tvaru a neobvyklé uspořádání prvků – obyčejná pokladnička v podobě hranatého prasátka, hranatá srdíčka, nepravidelné tečky, barevné drobnosti na dně hrníčku či mističce. Celkově věci spojují dokonalost a barevné ladění, nápaditost, ale i značný rozsah řemeslných dovedností a technologických zkušeností. Umělkyně vnímá porcelán jako užitkovou záležitost, jako tvorbu, která by se měla používat běžně v domácnosti.

LENKA SÁROVÁ MALÍSKÁ:

„Porcelán je pro mne nejušlechtilejší a nejkrásnější. Jak esteticky, tak technicky představuje nejvyšší úroveň. Pracovala jsem i s keramikou, ale porcelán mne přitahuje i proto, že je tak technicky náročný, projevuje se u něj tvarová paměť. A mě baví zkoumat, kam až můžu zajít. Je to výzva. Potřeba posunovat hranice je větší než strach z nezdaru.“

Velkou výzvou pro výtvarnici byla na začátku letošního roku výroba jedinečných porcelánových medailí pro vítěze jednotlivých disciplín zimní olympiády dětí a mládeže v Karlovarském kraji. Posledních deset let se Lenka Sárová Malíská věnuje i malbě na plátno. Je to její volné vyjádření k danému tématu nebo situaci.

KDO JE LENKA SÁROVÁ MALÍNSKÁ?

Lenka Sárová Malíská je narozena nedaleko Karlových Varu v rodině designerů – oba rodiče pracovali pro podnik Karlovarský porcelán. Studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Karlových Varech a absolvovala Fakultu umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem. Několik let učila na škole a v současné době je umělkyní na „volné noze“. Pravidelně se účastní mezinárodních sympozií doma i v zahraničí, například v Německu, Rakousku, Švédsku, Makedonii, Španělsku, Francii… Její práce jsou zastoupené v soukromých sbírkách, ve sbírce Galerie umění Karlovy Vary a měst Prachatice, Hroznětín, Volary, Strumica (Severní Makedonie), Varberg (Švédsko), Noja (Španělsko), Ohrid (Severní Makedonie). Na kontě má řadu samostatných výstav a ocenění.

 

 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou organizací Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí.
Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na prezentace úspěchu české vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 zahraničních návštěvníků.

Kontakt pro novináře:  Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center,  M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: