Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Festival Documenta Madrid uvede první španělskou retrospektivu Heleny Třeštíkové

České centrum Madrid, 12. - 16. května 2011

České centrum Madrid ve spolupráci s festivalem Documenta Madrid představí první španělskou retrospektivu Heleny Třeštíkové, která se uskuteční ve dnech 12. -16.5. 2011. Za osobní účasti režisérky bude v prestižním Círculo de Bellas Artes uvedena španělská premiéra dokumentu Katka. V předvečer zahájení přehlídky proběhne beseda s autorkou v rámci cyklu BOHEMIA EXPRESS v madridské La Buena Vida Café.

Documenta Madrid je v současné době nejvýznamnější festivalem ve Španělsku, zaměřujícím se výhradně na dokumentární film. V letošním roce probíhá již její osmý ročník. Kromě soutěžní a nesoutěžní sekce nabízí divákům celou řadu doprovodných informačních a vzdělávacích akcí. Organizátoři přehlídky mají za cíl zvýšit zájem o dokumentární tvorbu mezi širokou veřejností, poukázat na aktuální palčivá témata současného světa a zároveň prezentovat nové tvůrčí trendy v tomto žánru. V porotě festivalu je letos poprvé zastoupena i Česká republika a to filmovým kritikem Davidem Čeňkem.

Jedním z režisérů, výrazně prezentovaných na letošním ročníku bude i česká dokumentaristka Helena Třeštíková, která se premiérově představí španělskému publiku s retrospektivou devíti celovečerních snímků. Mezi nimi je i film Marcela, který v roce 2007 získal v Seville na festivalu evropského filmu cenu za nejlepší evropský dokument. Na na přehlídce budou dále uvedeny tyto filmy: Hitler, Stalin a já, Sladké hořkosti Lídy Baarové, Katka, René, Manželské etudy a Manželské etudy 20 let poté, Moje šťastná hvězda a Sladké století.

České centrum v Madridu pořádá rovněž neformální setkání Heleny Třeštíkové s diváky, odbornou veřejností a novináři v rámci pravidelného cyklu Bohemia Express v prestižním madridském knihkupectví La Buena Vida Café.


Pro více informací:

Věra Zátopková

Ředitelka ČC Madrid
Tel: +420 234 668 573
Email: zatopkova@czech.cz

 

Ivana Síglerová

Tiskové oddělení Českých center
Václavské nám. 816/49
110 00, Praha 1

T: +420 234 668 251
E: siglerova@czech.cz

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: