Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Marie Tomanova na berlínském EMOP

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 11. 9. 2020

České centrum Berlín se pravidelně zapojuje do největšího německého festivalu Evropský měsíc fotografie (EMOP) organizovaného Kulturprojekte Berlin GmbH. V letošním roce se návštěvníci galerie Českého centra Berlín mohou seznámit s tvorbou české fotografky Marie Tomanové, která žije a pracuje v New Yorku. Vedle portrétů mladých Američanů ze série Young American (2015) zde představí i svůj cyklus It Was Once My Universe (2018), reflektující její návrat do rodných Valtic. Kurátorem výstavy je Thomas Beachdel. Ojedinělé snímky zhlédnou diváci od 25. září do 14. listopadu. 
MARIE TOMANOVA NA EMOP BERLIN
V rámci Evropského měsíce fotografie se představí Marie Tomanova. Děje se tak zásluhou Českého centra Berlín, které se talentovanou fotografku rozhodlo vyzvat ke spolupráci. Důvod je jasný. Fenomén identita, který vytváří hlavní linii Tomanové tvorby, je shodou okolností zastřešujícím tématem letošního EMOP s názvem Evropa – identita, krize budoucnost.

Vybrané snímky zachycené Marií Tomanovou budou doprovázeny sestřihy videoprojekcí s hudebním podkladem. Celkem je na výstavě zastoupeno více než šedesát fotografií. Odborníci se shodují, že tvorba Marie Tomanové je výjimečná svou bezprostředností, která pramení z hledání vlastní identity, paradoxně roztříštěné mezi dvěma kontinenty, Evropou a Amerikou. Ojedinělost jejího díla dokládá i zájem ze strany významných kurátorů. Thomas Beachdel přednáší dějiny umění a architektury na Hostos Community College (součást prestižní City University of New York). S Tomanovou připravoval nebo spolupracoval na jejích samostatných výstavách ve Spojených státech, České republice i Japonsku. 

Tomáš Sacher, ředitel Českého centra Berlín:
 „Velmi nás těší, že se nám s projektem výstavy mladé fotografky Marie Tomanové podařilo přesvědčit porotu Evropského měsíce fotografie v Berlíně, a můžeme se s ním tak podílet na tomto nejvýznamnějším berlínském fotografickém festivalu. Jsme si jisti, že práce Marie Tomanové, se kterými již slavila početné úspěchy jak v Čechách, tak i ve Spojených státech, budou svojí bezprostředností a aktuálností velkým magnetem také pro mezinárodní berlínské publikum.“ 

Nejrozsáhlejší festival fotografie v Německu přináší výběr historických a současných fotografií
z celého světa, přičemž snímky vybírá odborná porota. Vystavené fotografie jsou pak k vidění v berlínských muzeích, galeriích. V rámci doprovodného programu se konají setkání, besedy, kulaté stoly s umělci z celého světa. Předloni (EMOP má bienální charakter) se zde opět zásluhou Českého centra Berlín představila Libuše Jarcovjáková s cyklem Černé roky. 

Z KAMENNÝCH GALERIÍ NA INTERNET

Marie Tomanova zahajuje v září i nový síťový projekt Českých center Czech Photography Masterclass on Instagram. Projekt si klade za cíl představit na populární sociální síti Instagram osobnosti české fotografie. Fotografky a fotografové sdílí v rámci své „lekce“ na instagramových účtech Českých center po celém světě v průběhu jednoho dne své fotografie a popisují techniky, které používají. Publikum by zároveň mohlo pod společným hashtagem zvolené téma samo aktivně zpracovávat a sdílet vlastní fotografie s tím, že může získat cennou zpětnou vazbu. Účast v projektu už přislíbili kromě Marie Tomanové Libuše Jarcovjáková, Ivan Pinkava nebo Pavel Baňka.  

 

INFORMACE O VÝSTAVĚ

Výstava se koná v rámci EMOP – European Month of Photography Berlin 2020.
Otevřeno: 25. září – 14. listopadu 2020, Út – Sobota 14:00 - 18:00
Zahájení: 24. září, 19 hod.

Artist & Curator Talk s Marií Tomanovou a Thomasem Beachdelem: 2. října, 18 hod.
Web: http://berlin.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/marie-tomanova-live-for-the-weather/ Facebook: https://www.facebook.com/events/1776957802451728
Fotografie: https://www.dropbox.com/sh/zf76u0nvkv4hf1j/AADVXQ_oU9K8Aj59xwQ3x4eXa?dl=0

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: