Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Na konec světa a zpět ke kořenům

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 29. 9. 2020

Ve středu 30. září 2020 se v Galerii Vitrínka Českého centra Londýn za přísných protipandemických opatřeních otevře veřejnosti výstava Na konec světa a zpět ke kořenům. Projekt dvou mladých českých umělců – módní designérky Andrey Vytlačilové a výtvarného umělce Josefa Zlamala – nahlíží na problematiku hledání identity skrze umělecké vyjádření a kreativitu a je výsledkem jejich společné cesty, která začala v Londýně a pokračovala napříč světem. Organizátorem výstavy je České centrum Londýn.

Nabídka spolupráce vzešla od Českého centra Londýn a jednání o konkrétní podobě začala probíhat již na podzim 2019. Výstava zapadá do dlouhodobého konceptu Českého centra Londýn nabízet prostory vlastní galerie Vitrínka mladým českým umělcům, pro které je všeobecně velmi náročné se v britské metropoli zviditelnit.

PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:

Výstava byla původně plánována na březen 2020; její otevření ale muselo být posunuto z důvodu koronavirové pandemie. Podpora mladé generaci českých umělců představovat svoji tvorbu britskému publiku je jednou z našich priorit. Jsem přesvědčen, že osobitost a kreativita, která z výstavy Andrey a Josefa na první pohled vyzařuje, zaujme londýnské návštěvníky, a to ať již při osobní návštěvě galerie, či onlinové verze.“ 

Andrea Vytlačilová má na svém kontě studium na nejprestižnější módní škole světa: Central Saint Martins v Londýně. Poté, co vytvořila vítězný návrh šatů pro umělce Graysona Perryho v červnu roku 2018, rozhodla se opustit Londýn a získat zkušenosti v módním průmyslu po celém světě. Během svého putování si vyzkoušela práci v módních domech, jako jsou Acne Studio, Marc Jacobs nebo Kenzo.

ANDREA VYTLAČILOVÁ: 

„Výstava diváka pohltí hned u vstupu, kdy zažívá paletu emocí – konfrontován s Josefovými velkoformátovými kresbami v odstínech černé a bílé, všímajíc si moře mých vznášejících se hedvábných šátků plných barev nad hlavou.”

Mladého malíře Josefa Zlamala srovnávají v zahraničí s mistry renesance, přičemž Josef se netají tím, že navazuje na rodinnou tradici. Je pevně spjat s uměním – tak jako jeho rodiče a prarodiče. Dědeček Wilhelm byl žákem Maxe Švabinského a Josefův tatínek Petr je taktéž malíř. „Neexiistuje dnes už nic nového nebo překotného. V nějaké podobě lidé nezřídka navazují na práce, které se objevily už dříve. Pro mne osobně by bylo krásným zadostiučiněním, kdyby po nějaké době někdo navázal na to, kde skončím já,“ řekl Josef v jednom ze svých rozhovorů.

Společně s Adreou Vytlačilovou vytvářejí díla, která reprezentují jejich umělecký a osobní posun. Tato osobní změna byla podmíněna zkušenostmi, které získali během života ve Švédsku, Spojených státech amerických a Francii, ale také návratem do Londýna a znovunalezením spojení se svými českými a evropskými kořeny. Pozoruhodná výstava potrvá v londýnském Kensigton Palace Gardens do 3. ledna příštího roku.

  

Medailonky umělců

Andrea Vytlačilová (*1996)
Andrea Vytlačilová, narozená ve Východních Čechách, je mladá módní návrhářka, studentka Central Saint Martin v Londýně. Její práce se pohybuje mezi módní, textilní a fotografickou tvorbou, ale také ilustrací. Pracovní zkušenosti získala v módních domech jako například Acne Studios, Marc Jacobs a Kenzo. Na začátku roku 2020 byla zařazena do prestižního žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes Česká republika. Andrea je v současné době v posledním ročníku svých studií. Věnuje se své závěrečné kolekci a multidisciplinárnímu projektu My Bohemian Tale, ve kterém se věnuje Českému kulturnímu dědictví a snaze znovuoživit upadající textilní průmysl a tradiční řemesla. 
www.andreavytlacilova.com

Josef Zlamal (*1983)
Josef Zlamal, narozen ve Šternberku, se řadí mezi mladé talenty české současné umělecké scény. Jeho díla byla vystavena vedle věhlasných jmen současného umění, ale také klasických mistrů (např. Otto Dixe, Lucase Cranacha, Daniela Richtera a Marca Quinna) v soukromých i státních institucích (Power Station of Art, Shanghai a Museum der bildenden Künste v Lipsku). Josefovy malby, kresby, sochy a filmy konfrontují diváka se světem nejistoty. Hledá světlo skrze temnotu. Nabízí nový pohled na historii a geopolitické problémy, které jsou propojeny s existencí jedince.
www.josef-zlamal.com

 

Web: http://bit.ly/Na_konec_sveta_a_zpet_ke_korenum

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:

 

© ČC Londýn

© ČC Londýn

© ČC Londýn

© ČC Londýn

  Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: