Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Roztavené Slunce Jana Kalába oslní Madrid

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 16. 12. 2020

Prestižní španělská galerie Kreisler se navzdory komplikované hygienické situaci rozhodla otevřít pro veřejnost reprezentativní výstavu mladého českého výtvarníka Jana Kalába (1978). Jeho plátna geometrických tvarů a výrazných barev budou k vidění v madridské galerii, kde vystavovali i Pablo Picasso a Joan Miró, od 17. prosince 2020 do 23. ledna 2021. Hlavním partnerem výstavy je České centrum Madrid. 

Dílo předního českého výtvarníka Jana Kalába budou od prosince do ledna obdivovat návštěvníci prestižní Galerie Kreisler, která patří mezi nejstarší soukromé instituce tohoto druhu ve Španělsku. Výstavu s názvem Roztavené Slunce navíc přijede umělec osobně zahájit. Děje se tak z iniciativy Českého centra Madrid, které je hlavním partnerem pozoruhodné prezentace Kalábovy tvorby ve Španělsku. Podle Stanislava Škody, ředitele Českého centra Madrid, je Kalábova výstava velkou událostí a obrovským úspěchem mladého výtvarníka.

Současní čeští výtvarníci se ve Španělsku a v Latinské Americe prosazují spíš jen výjimečně. To, že se prací Jana Kalába ujala takhle prestižní instituce, a navíc v době, která není pro kulturní instituce zrovna lehká, znamená otevřené dveře pro nové výtvarné umění z Čech nejen do Španělska, ale i do Latinské Ameriky,“ uvedl ředitel Českého centra Madrid Stanislav Škoda.

Slavnostního zahájení Kalábovy výstavy se zúčastní i velvyslanec České republiky ve Španělsku pan Ivan Jančárek a bývalá ředitelka madridské pobočky aukční síně Sotheby's, vévodkyně Flavia Hohenlohe Langenburg Medina, jejíž otec Max von Hohenlohe pochází z Československa.

K vidění bude patnáct Kalábových prací, rozměrných akrylů na plátně, abstrakcí organických tvarů, vyvedených ve výrazných barvách. Umělec se podle vlastních slov snaží svým dílem vyjádřit emoce a konkrétní pocity prostřednictvím vizuální abstrakce, zhmotňuje vzpomínky „jako když jedné zimní neděle vyšlo Slunce“. To dokládá i příhodný název výstavy: Roztavené Slunce (Melted Sun).

Jan Kaláb přináší do Madridu díla, až hypnotické barevné plastické reliéfy z plátna pokrytého zářivými barvami, inspirovanými slunečními fázemi. Formy jsou to organické jako buňky mikroorganismů, kapky, roztavené tvary, obtížně přístupné a neohraničené, jako jsou pocity samotné,“ říká galeristka Alejandra Kreislerová.

Galerie Kreisler se od svého vzniku v roce 1965 soustřeďuje na soudobé umění, a zejména se snaží uvádět mladého autory z Evropy a Latinské Ameriky do širšího světového kontextu. Galerie uspořádala výstavy i slavným umělcům, v roce 1988 vystavovala práce Pabla Picassa a o něco později Joana Miróa. V současné době zastupuje a vystavuje například známého peruánského malíře Fernanda de Szyszla, argentinskou výtvarnici Lilianu Golubinskou či Španěla Gonzáleze Brava.


Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:

 

© Galerie Kreisler a ČC Madrid

© Galerie Kreisler a ČC Madrid


© Galerie Kreisler a ČC Madrid


 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: