Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Výstava Czech Innovation Expo na Prague Design Week 2020

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 27. 8. 2020

Praha – 27. 8. 2020 – Sedmý ročník designérské přehlídky Prague Design Week (původně plánovaný na jaro) se z důvodu koronakrize přesunul na první zářijový týden. Ojedinělá přehlídka se uskuteční na pražském náměstí Republiky ve dvou patrech domu s číslem popisným 7. Mezi vystavovateli jsou také Česká centra, která výstavní prostor ozvláštní nevšedně, a to výstavou, jež je k vidění „jen za určitých okolností“. Pokud jste v loňském roce nestihli návštěvu výstavy Czech Innovation Expo ve výstavních prostorách Českých center, v rámci Prague Design Week 2020 máte poslední a jedinečnou příležitost. Instalace je umístěna do prvního patra domu, místnosti č. 209.

V průběhu pěti dnů (2.–6. 9. 2020) se v rámci zářijového Prague Design Week představí tvorba 77 designérů, šperkařů, módních návrhářů, kreativců, ateliérů, škol i firem. Chybět zde nebudou ani Česká centra s nevšedním projektem Czech Innovation Expo, jehož originalita spočívá v neviditelnosti celého obsahu. Alespoň tedy dokud divák nenasadí speciální techniku ve formě tabletu, který pomůže snímat „bílou zeď“. Výsledek se dostaví v několika vteřinách. Doslova před očima se takovému zájemci rozhýbou na obrazovce celé obrazy představující významné osobnosti české vědy a jejich vynálezy – včetně nezbytných anotací.

Geneze vzniku Czech Innovation Expo spadá do roku 2018, který se plně odehrával v rámci oslav stého výročí ČR. Česká centra ve spolupráci s partnery připravila virtuální přehlídku jako speciální prvek oslav zaměřený na využití špičkové technologie obohacený o možnost ohlédnutí za stoletou historií naší země v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Po předchozích úspěšných prezentacích v Číně, Japonsku, Španělsku se Czech Innovation Expo představilo také doma. Tuzemské publikum jej vůbec poprvé zhlédlo v Brně a Ostravě. Díky spolupráci s organizátory festivalu má nyní šanci oslovit všechny zájemce, kteří letos zavítají na Prague Design Week. Podle všeho se jedná o poslední příležitost spatřit tuto výstavu, náročnou z hlediska prostorového uspořádaní i technické instalace. Nároky na prostorové uspořádaní tvoří také jeden z hlavních důvodů, proč nelze tuto výstavu představit v celé velikosti, ale jen její výsek.

MARTIN PECHANEC, HLAVNÍ KOORDINÁTOR VÝSTAVY:

„Inovativně pojatá expozice představuje nejvýznamnější osobnosti českého průmyslu a vědy uplynulého století. Na první pohled nabízí tato výstava abstraktní hru tvarů na stěnách a dřevěných přepravních bednách. Obsah expozice se ukáže až v druhém plánu – při použití tabletů a smartphonů vybavených aplikací pro rozšířenou realitu (AR). Projekt rovněž mapuje stávající inovační ekosystém České republiky a jako bonus skýtá možnost virtuálního setkání s nežijícími vědci, inovátory a průmyslníky.“

PŘEKVAPIVÉ ZTVÁRNĚNÍ

Černobílé abstraktní linky na stěnách galerie slouží tak trochu jako QR kódy. Ve chvíli kdy na ně kamera tabletu nebo chytrého telefonu zamíří, program spustí na displeji animaci, která tyto obrazce doplní o jejich skrytou digitální část. Divákovi se takto například rozhýbe technické schéma přístroje na výrobu měkkých kontaktních čoček českého vynálezce O. Wichterleho.

PRODUKČNÍ PARTNEŘI

Uměleckou formu, koncept a technologické řešení výstavy na základě zadání Českých center, hlavního organizátora, a České inovace, o.p.s. navrhli a vytvořili Jan Drozda, Vítek Škop, Adam Uchytil a studio VR_MUSASHI. Partnery výstavy jsou dále Národní technické muzeum a Akademie věd ČR. 

… NEJEN CZECH INNOVATION EXPO

Ve dvou patrech historického domu na náměstí Republiky 7 však bude k viděné mnohem více. Podle Ondřeje Krynka, zakladatele Prague Design Week, se zde představí přes 70 vystavovatelů. Součástí exhibice budou opět přednášky a workshopy s možností vlastní tvorby. Výstava je i letos prodejní. 

ONDŘEJ KRYNEK, ZAKLADATEL A ORGANIZÁTOR PRAGUE DESIGN WEEK:

Letošní ročník nám dal zabrat o něco více než obvykle, dlouho nebylo jasné, jestli vůbec proběhne. Naštěstí se situace uklidnila a my můžeme, samozřejmě za náležitých podmínek a se slušnou zásobou dezinfekce, přehlídku uskutečnit. Kromě našich stálic se představí i úplné novinky, obzvláště se těším na instalaci mobilního kurníku pro slepice a budek na cigaretové nedopalky Petra Kukly, která jistě přitáhne pozornost návštěvníků. Pro ně máme připravené i malé překvapení v podobě světelné instalace Dotkněte se hvězd nebo originální hračky pro malé i ty větší.“  

Program prodejní designérské přehlídky Prague Design Week 2020 se skládá z výstavy designérů, přednášek, workshopů vystavovatelů, promítání videí v Design Kině. Vstupné na všechny součásti programu jsou zahrnuty v rámci běžné vstupenky na akci (některé workshopy mohou být placené). 

Vize Prague Design Weeku zůstává od počátku stejná – jeho cílem je ukázat vystavovaný produkt nejen jako hotovou věc, ale i proces jeho vzniku od prvotního nápadu, přes návrhy a prototypy až po finální dílo. Zdaleka nejde jen o designérskou tvorbu. Pro návštěvníky je připraveno též promítání v Design Kině.

Informace o otevírací době a vstupném naleznete zde.

 

2. – 6. 9. 2020
Náměstí Republiky, dům čp. 7 (naproti OD Kotva)

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: