Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Bianca Bellová na křtu japonského překladu románu „Jezero“ v Tokiu

Držitelka Evropské literární ceny a ceny Magnesia Litera za knihu roku 2017, Bianca Bellová, pokřtí v Českém centru Tokio vydání japonského překladu svého románu Jezero. Součástí programu je diskuze autorky s překladatelem, veřejné čtení originálu i ukázky z japonského překladu. Hudební doprovod večera zajistí Adrian T. Bell.

Román Biancy Bellové Jezero byl v Japonsku představen poprvé v roce 2017, kdy byl Českými centry vybrán, jako soutěžní text pro Cenu Sussany Roth určenou začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka. Ze 17 přihlášených soutěžících, jich 6 odevzdalo finální překlad a z těchto šesti byla jako vítězka vybrána Šino Kubota, která vyhrála pobyt v České republice s účastí na bohemistickém semináři.

 Ve stejném roce pak pozvalo České centrum Tokio Biancu Bellovou na 1. ročník Evropského literárního festivalu v Tokiu, kde ji doprovázel bohemista a překladatel Keniči Abe. Ten pro festival přeložil ukázku z Jezera a společně s Bellovou se zúčastnil několika diskuzí a veřejných čtení. Abe je v Japonsku velmi uznávaný překladatel a do dnešního dne přeložil řadu děl významných českých spisovatelů jako je například Bohumil Hrabal, Patrik Ouředník nebo Michal Ajvaz. Za překlad knihy Europeana Patrika Ouředníka získal v roce 2015 japonskou cenu za nejlepší překlad.

Cena Sussany Roth, účast Biancy Bellové na Evropském literárním festivalu a také podpora ze strany uznávaného japonského bohemisty, to vše vedlo k tomu, že o vydání románu Jezero v Japonsku projevilo zájem nakladatelství Kawade Shobo Shinsha. Překladu se zhostil Keniči Abe a román pod japonským názvem Mizuumi se 20. dubna 2019 konečně dostane na pulty japonských knihkupectví.

Kromě slavnostního večera v Českém centru čeká Biancu Bellovou také několik doprovodných akcí. První je beseda, které se zúčastní Keniči Abe a také Anna Cima, v Tokiu žijící česká spisovatelka, jež letos získala cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku za svůj román Probudím se na Šibuji. Tento román je momentálně překládán do japonštiny v rámci soutěže Cena Sussany Roth 2019. Následně se Bellová přesune do Kjóta, kde společně s Abem představí svou knihu v knihkupectví Montag Booksellers.

Eva Takamine, ředitelka Českého centra Tokio: Prezentace soudobé české literatury je téma, které se v Japonsku snažíme dlouhodobě a aktivně rozvíjet, ať už pořádáním překladatelských soutěží, veřejných čtení nebo jiných literárních akcí. Mám upřímnou radost z toho, že se tentokrát román „Jezero“ Biancy Bellové podařilo ve spolupráci s překladatelem panem K. Abem a nakladatelstvím Kawade Shobo Shinsha  dostat i na japonský knižní trh.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: