Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Výstava Handmade Dreams v Athénách

Zahájení výstavy současné české módní bižuterie Handmade Dreams, která se konala v athénském Muzeu šperků Lalaounis dne 8. 5. 2019, se zúčastnila řada šperkařů, umělců, výtvarníků, obchodníků i přátel šperků a České republiky včetně několika velvyslanců.

Odpoledne začalo přednáškou kurátora Petra Nového z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, který hovořil o historii bižuterie z českého skla a českém šperkarství včera a dnes. Následně provedl hosty exhibicí a představil v rámci komentované prohlídky jednotlivé vystavené exponáty zahrnující práce špičkových šperkařských a designérských ateliérů ze severu Čech a také tvorbu českých středních a vyšších uměleckých škol zaměřených na práci se sklem. Zvláštní obdiv sklidila například sada šperků vytvořená pro Sophii Loren společnosti Šenýr Bijoux, nebo svatební šperk pro arabskou princeznu od firmy Preciosa, ale také inovativní způsob tvorby šperků (cultivated crystals) společnosti ZORYA, kdy každý z nich je jedinečným a neopakovatelným kouskem. 

Oceněné práce českých studentů pak zaujaly především přítomné profesory řeckých vysokých uměleckých škol. Výstava představuje záminku k dalšímu navázání vztahů v této oblasti a samotné muzeum Lalaounis nabídlo pro výherce českých šperkařských soutěží možnost tvůrčích pobytů v jejich dílně.

Výstava bude ke zhlédnutí do 20.5.2019 a během jejího trvání se uskuteční 18.5. workshop výroby šperků pro děti za použití materiálů, které poskytla společnost Preciosa.

České centrum Athény je spoluorganizátorem akce.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: