Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Uranové sklo Ronyho Plesla zazáří v londýnském Victoria & Albert muzeu

Mezinárodně uznávaný sochař a designér Rony Plesl vytváří unikátní instalaci speciálně vyrobenou pro Victoria & Albert muzeum, kterou představí v rámci zářijového London Design Festivalu 2019.

Design představuje pro České centrum Londýn jednou z klíčových oblastí. Posledních dvacet let se pravidelně účastní veletrhů designu včetně 100% Design nebo například London Design Festival, kurátoruje vlastní projekty jako byla Czech Mania Design, prezentující produktový design nebo Breathless, zaměřený na české sklo. V neposlední řadě podporuje také prezentace jednotlivých umělců, jako například právě Ronyho Plesla v londýnském muzeu Victoria a Albert.  

Plesl představuje svůj vlastní umělecký výraz tohoto systému, inspirovaný myšlenkami českého surrealisty Josefa Šímy a německého astronoma a matematika Johannese Keplera. „Ronyho touha po kreativitě a inovativním přístupu ke sklářským technologiím je velkou inspirací pro umělecké profesionály. Ve Velké Británii představí ty nejlepší a nejinovativnější příklady českého sklářského umění a nesporně tak obohatí zážitek návštěvníků na London Design Festivalu ve V&A muzeu,“ komentuje ředitel Českého centra Londýn Přemysl Pela.

Instalace díky svému umístění přímo mezi dalšími uměleckými díly z období gotiky  a renesance umožní návštěvníkům vychutnat si skleněnou plastiku spolu s okolním uměním z jiné perspektivy, přičemž zároveň představuje novou kapitolu historie českého skla, které je ve sbírkách V&A muzea silně zastoupeno. Plesl, který od roku 2008 vede ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, sám navazuje na takové mistry českého sklářství, jako jsou Stanislav Libenský a František Vízner, a je jedním z mála současných českých umělců, kteří mají příležitost ve Victoria & Albert muzeu vystavovat.

Sacred Geometry je součástí 17. ročníku London Design festivalu, který se uskuteční ve dnech 14. – 22. září v Londýně.

Na realizaci výstavy se podílí České centrum v Londýně.

 

Výstava: Sacred Geometry

Místo konání: Victoria and Albert Museum, Medieval and Renaissance Galleries

Cromwell Rd, Knightsbridge, Londýn SW7 2RL, UK

Termín: 14. - 22. září 2019, PO-NE: 10:00 – 18:00

Výstavní koncept a design: Rony Plesl

Kreativní produkce: Tereza Porybná

Hlavní partneři: Bolety, Trish Duggan

S podporou: Velvyslanectví ČR v Londýně, České centrum Londýn, Magistrát hl. města Prahy, TECHO

Vstupné: zdarma

 Foto: Benedikt Renc

Sacred Geometry. Instalace ve Victoria &Albert muzeu, London Design Week, uranové a křišťálové sklo, 2019.
Fire Walk with Me. Uranové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík
Big Bang. Křišťálové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: