Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Významný český umělec a sklář Rony Plesl zahájil výstavu v prestižním londýnském Victoria & Albert muzeu v rámci London Design Festivalu

Dílo s názvem Posvátná geometrie je v jediné renesanční kapli ze 13. století, kterou lze vidět mimo území Itálie. V&A muzeum má největší sbírku dekorativního umění na světě a vlastní například české sklo z 15. století, ale také kusy od Bořka Šípka nebo náčrty architektky Evy Jiřičné.

Pleslův koncept vychází z myšlenky předpokládající existenci univerzálního vesmírného jazyka, který organizuje vše kolem nás podle základních geometrických principů. V praxi jde o obří a velice těžké kusy skla připomínající stromy a větve. Vznikly s pomocí unikátní technologie tavení. Ta na London Design Festivalu také zažije premiéru. Ovládá ji pouze jediná česká firma na světě, Bolety, s níž Plesl exkluzivně spolupracuje.

Podle ředitele Českého centra v Londýně Přemysla Pely je Pleslova touha po kreativitě a inovativním přístupu ke sklářským technologiím velkou inspirací pro umělecké profesionály. „Rony ve Velké Británii představí ty nejlepší a nejinovativnější příklady českého sklářského umění a nesporně tak obohatí zážitek návštěvníků,“ uzavírá Pela.

Instalace Rony Plesla zaujala i britský tisk, pochvalně o ní psal jak prestižní deník The Financial Times, tak i mnoho jiných titulů, mezi nimi například magazíny Icon, Eye, Architecture Decor nebo Elle Decor.

Očekává se, že dílo, které bude vystavené do 22. září, si za tu dobu prohlédne na 180 tisíc návštěvníků.

 


 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: