Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Miroslav Vitouš Trio v Tokiu

Během tří dnů od 6. do 8. března zahrálo před tokijským publikem jazzové trio vedené kontrabasistou světového formátu, Miroslavem Vitoušem. Vitouše doplnil klavírista a hudební skladatel Emil Viklický a významný italský jazzový bubeník Roberto Gatto.

Miroslav Vitouš vystoupil v Japonsku poprvé po 25 letech. Koncert jazzového kontrabasisty, který patří mezi světovou špičku a během své kariéry vystoupil po boku mnoha jazzových legend, byl mezi japonskými jazzovými fanoušky dlouho očekávanou senzací. Společně s Vitoušem zahrál také další výrazný český jazzman, klavírista a skladatel Emil Viklický. Oba muži spolu příležitostně vystupují a záznam z jejich společného koncertu na JazzFestBrno 2018 dokonce vyšel v loňském roce v japonském vydavatelství Venus Records s názvem Moravian Romance. Dvojici českých hudebníků pak doplnil známý italský bubeník Roberto Gatto.

Eva Takamine, ředitelka Českého centra Tokio: „Velmi úspěšné koncerty Miroslav Vitouš Trio v tokijském prestižním Cotton Club i v Českém centru Tokio, ukázaly, že Česká republika není pouze velmocí klasické hudby, ale má co nabídnout také na jazzové scéně. Úspěch tria Miroslava Vitouše by tak mohl v Japonsku otevřít dveře dalším jazzovým hudebníkům.„

 

Prvním vystoupením Miroslav Vitouš Trio byl koncert na Velvyslanectví ČR, který zorganizovalo České centrum Tokio. Následovaly čtyři koncerty v prestižním jazzovém klubu Cotton Club v samotném srdci Tokia, nedaleko tokijského nádraží a císařského paláce. Koncertů se zúčastnila celá řada japonských významných osobností, hudebních kritiků a novinářů, za zmínku stojí především účast populárního spisovatele a velkého jazzového nadšence Haruki Murakamiho s manželkou. Spisovatel Haruki Murakami je známý nejen pro svůj zájem o jazz, ale také o klasickou hudbu. Často zmiňuje především českého skladatele Leoše Janáčka. O Leoše Janáčka se zajímá i Emil Viklický, který podobně jako Janáček ve svých vlastních jazzových skladbách často využívá motivy moravské hudby. Emil Viklický v Japonsku dokonce vydal album s příznačným názvem Sinfonietta – The Janacek of Jazz, které Haruki Murakami doplnil o svou esej. Další album z roku 2011 s názvem Kafka On The Shore – Tribute to Haruki Murakami pak Viklický přímo zvolil jako poctu Murakamimu a jeho románům. Atmosféra všech koncertů Miroslav Vitouš Trio v Tokiu byla skvělá. Svá vystoupení odehráli veteráni světového jazzu s elegancí a samozřejmostí mistrů svého řemesla. Vedle bravurně provedených jazzových skladeb na japonské publikum silně zapůsobily i skladby podbarvené moravským folklórem a jeho nostalgickou krásou.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: