Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Noc literatury v Praze i celé Evropě začíná

Večer a noc 11. května bude v Praze patřit literatuře. Od 18:00 do 23:00 proběhne již 5. ročník Noci literatury iniciovaný Českými centry. Zajímavé knihy čtené známými osobnostmi na netradičních či běžně nedostupných místech „hrabalovské“ Libně, to jsou hned tři důvody, proč Noc literatury navštívit a seznámit se tak nezvyklým způsobem se současnou evropskou literární tvorbou. Unikátnost celé akce podtrhuje fakt, že letos tak, jako každý rok, Noc literatury překročí svým rozsahem hranice České republiky a bude prezentovat literární díla současných evropských autorů v zahraničí. Do projektu se zapojilo celkem 20 evropských měst.

Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením zahraničních kulturních institutů EUNIC (European Union National Institutes for Culture) společně během Noci literatury v Praze představí  20 současných autorů z 20 zemí.

Libeňská čtení budou probíhat paralelně v pravidelném 30minutovém intervalu, vždy od 18.00 do 23.00 hodin na těchto místech:

Seznam míst ke stažení zde:

„Noc literatury každoročně probouzí mou závislost na knihách. Nutkání kupovat si knihy má vůle nezvládá, i když vím, že knihy už nemám doma kam dávat. A co je horší, nemám čas číst! Tento stav mě nutí opájet se myšlenkou, že až budu jednou v penzi, všechny ty papírové skvosty si konečně přečtu“, říká Michael W. Pospíšil, generální ředitel Českých center.

Noc literatury se uskuteční v předvečer zahájení knižního festivalu Svět knihy Praha 2011. Organizuje se pod záštitou MČ Praha 8 a za podpory generálního partnera Zastoupení Evropské komise v ČR a hlavních partnerů, jimiž jsou Svět knihy Praha, Labyrint Revue, ČSOB a Divadlo pod Palmovkou. Exkluzivním mediálním partnerem akce je tn.cz, zpravodajský server TV Nova. Mediálními partnery jsou  A2, Český rozhlas Praha, Český rozhlas Vltava, Lidové noviny, lidovky.cz,  Mediafax, Sanquis, Xantypa.

NOC LITERATURY V EVROPĚ
V Londýně se 11. května 2011 díky iniciativě Českého centra Londýn již potřetí v kongresovém centru British Library představí v rámci European Literature Night autoři ze sedmi evropských zemí.  Vedle londýnského večera se projekt uskuteční i na dalších dvou významných britských literárních festivalech mimo hlavní město. Projekt tak naplní svoji ambici stát se hlavní platformou pro prezentaci evropské literatury v celé Velké Británii.

České centrum Bratislava ve spolupráci s místním sdružením EUNIC přichystalo přehlídku současné evropské prózy v pražském formátu Noci literatury. Jedenáct slovenských celebrit bude číst díla jedenácti evropských autorů na atraktivních místech Bratislavy. Projekt se letos ve stejném formátu rozšíří také do Žiliny a Banské Bystrice.

České centrum Moskva letos kreativně reaguje na téma pražské Noci literatury a představí v moskevském veřejném prostoru ukázky z děl Bohumila Hrabala Příliš hlučná samota a Bambini di Praga. Úryvky budou číst významní moskevští herci a básníci ve  staré továrně v periferní průmyslové čtvrti, která v mnohém připomíná pražskou Libeň. Nově zazní také ukázky z knihy Něžný barbar v překladu finalistů překladatelské soutěže pořádané každoročně Českým centrem. V prostorách továrny projekt doprovodí výstava Hrabalova přítele Vladimíra Boudníka a filmy s „hrabalovskou“ a „boudníkovskou“ tematikou.

České centrum Berlín se do letošního ročníku Noci literatury zapojí v nejmenší spolkové zemi Německa – v Brémách, kde je o českou kulturu a literaturu tradičně velký zájem. Brémskému publiku budou v rámci Dlouhé noci českých detektivek představeni čeští autoři Jaroslav Pížl, Helena Reich a Pavel Kohout. Akce proběhne v rámci brémského Týdne Evropy 2011 a Měsíce české literatury, pořádaného Českým centrem Berlín.

České centrum Vídeň pořádá v letošním roce ve spolupráci s Polským institutem a Collegium Hungaricum v rámci Noci literatury společnou prezentaci významných literárních děl zabývajících se židovskými dějinami.
Díky iniciativě místních Českých center v zahraničí proběhne Noc literatury v mnoha zajímavých podobách také v Budapešti, Bruselu, Düsseldorfu, Madridu, Mnichově, Miláně, Kyjevě, Rotterdamu, Varšavě a Stockholmu. Nově se k projektu Noc literatury připojují prostřednictvím zastupitelských úřadů ČR v zahraničí další evropská města, například Dublin.

Více na: www.nocliteratury.cz, www.literaturenight.eu

Kontakt:

Česká centra - Projekty
Michaela Šilpochová,
T: 234 668 245, E: silpochova@czech.cz
Tiskové oddělení Českých center
Ivana Síglerová,
T: 234 668 251, E: siglerova @czech.cz; komunikace@czech.cz

Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jejich posláním je rozvíjet dialog se zahraniční veřejností v oblasti kultury, vzdělávání, obchodu a turismu, a spoluvytvářet tak image České republiky jako moderní a dynamické země. V současné době působí ve světě 22 Českých center ve 20 zemích na 3 kontinentech. 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: