Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Tisíce návštěvníků přišly na včerejší 5. ročník Noci literatury v Libni a světových metropolích

Pražská Libeň dala na jednu noc zelenou literatuře. Tisíce návštěvníků si přišly večer 11. května poslechnout úryvky z děl slavných evropských spisovatelů v nových českých překladech.

Z knih předčítali v rámci 5. ročníku Noci literatury iniciovaného Českými centry na nejrůznějších místech Libně známé herecké tváře do nočních hodin. Někteří z nich, například Miroslav Táborský, Karel Dobrý, Lenka Vlasáková, Jiří Langmajer, Jan Budař nebo Jaroslav Rudiš, jsou již každoročními „stálicemi“ tohoto čtení. Noc literatury proběhla díky síti Českých center také např. v Londýně, Bratislavě, Tel Avivu, Brémách, Vídni, Madridu, Budapešti, Mnichově a dalších městech.

 

Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením zahraničních kulturních institutů EUNIC (European Union National Institutes for Culture) představila během Noci literatury v Praze  20 současných autorů z 20 zemí.

Některá místa navštívili autoři knih osobně. Úryvek ze svého románu HHHH si do zámku v Libni přijel poslechnout francouzský spisovatel Laurent Binet. Do Cafe Decada přijel Dimitri Verhulst představit knihu Úprdelný dny na úprdelný planetě.

Na diváky však čekala i další překvapení. Ocenit mohli například kreativitu Karla Dobrého, který celý večer předčítal svým posluchačům oblečený v sovětské letecké kombinéze z 50. let knihu švédské spisovatelky Lotty Lottasové, Třetí kosmická rychlost.

O čtení byl obrovský zájem, a tak fanoušci literatury na mnoha místech čekali. Většina z nich přecházela z místa na místo, aby z pestrého programu stihli vyslechnout co nejvíce ukázek. Kapacita jednotlivých čtení byla 25 - 120 posluchačů, na mnoha místech se však pro velký zájem kapacita navyšovala a návštěvníci při čtení stáli nebo seděli na zemi.

Spojením zajímavého textu, nevšedních míst „hrabalovské“ Libně a originální prezentace nabídl projekt jedinečnou atmosféru a nezapomenutelný literární zážitek pro zhruba 10 300 návštěv jednotlivých čtení.

„ Přiznám se, že tak obrovskou návštěvnost jsem nečekal. Lidé obsadili všechna místa k sezení a nevadilo jim sedět na zemi. Přišli za literaturou, dobrovolně, se zájmem a ten jim byl vidět v očích,“  zhodnotil akci herec Marek Vašut, který četl od Laurenta Bineta knihu HHHH (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich).

Chtěla bych poděkovat za velmi příjemně strávený včerejší večer v Libni. Byl to můj první ročník, kterého jsem se jako návštěvník zúčastnila a byla jsem opravdu velmi nadšená. Ačkoli jsem stihla navštívit jen 4 místa, zážitek to byl opravdu veliký. Zdánlivě jednoduchá myšlenka a tak efektní,“ nám napsala jedna z návštěvnic letošního večera.

 „Těší nás, že se nám podařilo naplnit ambice projektu, představit atraktivním způsobem současnou evropskou literární scénu a vzbudit zájem o knihy i zajímavá místa Prahy,“ dodává Michaela Šilpochová, vedoucí celého projektu Noc literatury.

Noc literatury 2011 se v Praze uskutečnila pod záštitou MČ Praha 8, za podpory generálního partnera Zastoupení Evropské komise v ČR a hlavních partnerů, jimiž jsou: Svět knihy, Labyrint Revue, ČSOB a Divadlo pod Palmovkou. Exkluzivní mediální partner je tn.cz. Mediálními partnery jsou  A2, Český rozhlas Praha, Český rozhlas Vltava, Lidové noviny, lidovky.cz,  Mediafax, Sanquis, Xantypa.

NOC LITERATURY ve SVĚTĚ

I letos překročila Noc literatury svým rozsahem hranice ČR.  Do projektu se zapojilo celkem 16 Českých center v zahraničí. Ve spolupráci s místními partnery se představuje to nejlepší ze současné české literatury v dialogu s literaturou světovou.

Po Praze dosáhlo největší návštěvnost České centrum Bratislava, které organizovalo Noc literatury kromě Bratislavy také v těchto městech:  Žilina (8 míst), Bánská Bystrica (11 míst), Humenné, St. Lubovňa, Trebišov a Košice s celkovým počtem přes 2000 jednotlivých návštěv. Velkou pozornost v Bratislavě vzbudil herec Luboš Kostelný, který se odmítal přizpůsobit časovému harmonogramu a všechny povídky se snažil dočíst až do konce.  

V Londýně se díky iniciativě Českého centra Londýn již potřetí představili v rámci European Literature Night autoři ze šesti evropských zemí. Omluveného Emila Hakla pro 230 diváků zastoupil netradičně ekonom Tomáš Sedláček, který uchvátil publikum svým literárním podáním výkladu ekonomických teorií prezentací anglického překladu jeho českého bestselleru  Ekonomie dobra.

České centrum Berlín se do letošního ročníku Noci literatury zapojilo v nejmenší spolkové zemi Německa – v Brémách, kde je o českou kulturu a literaturu tradičně velký zájem. Do Brém přijeli dva autoři: Helena Reich a Jaroslav Pížl. Návštěvníci zažili intimní večer s napínavou atmosférou v „Krimi-čítárně“ Městské knihovny v Brémách. Publikum ocenilo sugestivní čtení brémského herce Martina Lessmanna. „Krimi-čítárna“ Městské knihovny v Brémách je první svého druhu v Německu. Nachází se v ní výhradně původní německé kriminální romány, které byly publikovány po roce 1965. Od roku 1999 se sbírka rozrostla na téměř 4500 detektivek.

V Budapešti se Noc literatury letos konala poprvé. České centrum spolu s tamním EUNICEM propojilo 15 evropských zemí se zaměřením na mladší publikum s počtem téměř 1500 návštěv.  Plusem bylo, že soubor divadla TÁP si dal na aranžmá opravdu záležet a jednotlivá čtení byla opravdu inscenacemi.  Mezi nejúspěšnějšími byli Britové v jednom z prestižních budapešťských knihkupectví, Rakušané v kavárně New York, Slováci v starobyle zařízené jídelně neobydleného soukromého bytu. Českým úryvkem byly vězeňské scény z Novákova románu Zatím dobrý, které byly předčítány v alternativním prostředí jednoho z pešťských ruin-pubs.

České centrum Tel Aviv se do projektu zapojilo literárním večerem s Lenkou Procházkovou spolu s filmovou projekcí filmu Nezvaný host od Vlastimila Venclíka.

V Madridu se debaty s Ivanem Klímou o knize El Espiritu de Praga  v rámci mezinárodního knižního veletrhu v  Cuence zúčastnilo 150 osob.

Jan Rubeš, profesor na Université Libre de Bruxelle, jehož překlady Seifertových básní do francouzštiny byly vydány ve třech sbírkách, poutavě přiblížil v Bruselu Seifertovu poezii ukázkami z francouzských překladů jeho básní i charakteristikou jeho díla. Poezii i občanské postoje nositele Nobelovy ceny za literaturu začlenil do kulturního a sociálně politického kontextu české historie 20. století.

Ve Vídni čtení navštívilo převážně mladé publikum. Noc literatury proběhla ve spolupráci Českého centra spolu s maďarským a polským kulturním institutem. Představila se díla s židovskou tematikou.

Mnichově byla Noc literatury v duchu poezie a to veršů Jakuba Demla, Vladimíra Binara a Petra Borkovce za přítomnosti dvou posledně jmenovaných.

 

Foto: Jiří Kodíček

Více na: www.nocliteratury.czwww.literaturenight.eu


Pro další informace, fotografie, prosíme, kontaktujte:

ČESKÁ CENTRA
Michaela Šilpochová, vedoucí projektu Noc literatury, T: 234 668 245, E: silpochova@czech.cz

Oddělení komunikace Českých center:
Ivana Síglerová, Monika Koblerová T: 234 668 251, 253 E: komunikace@czech.cz


Česká centra jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jejich posláním je především prezentovat českou kulturu v zahraničí prostřednictvím sítě 22 Českých center v 20 zemích světa. DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: