Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Rukopis Dvořákovy Rusalky poprvé v Americe

U příležitosti premiéry nového nastudování Rusalky v Metropolitní opeře, míří do galerie Českého centra New York mimořádně cenné materiály ze sbírek Národního muzea v Praze. Americké publikum tak bude mít vůbec poprvé příležitost obdivovat rukopis Dvořákovy slavné opery. Projekt Českého centra New York, který nabízí americkým milovníkům tohoto žánru širokou škálu pořadů, zahájí 1. února 2017 ministr kultury Daniel Herman.

Během slavnostního zahajovacího koncertu “Rusalka v New Yorku” se pod nápisem “Národ sobě” ve velkém sále České národní budovy sejdou “legenda a naděje” české opery: sopranistka Gabriela Beňačková a tenor Petr Nekoranec (Metropolitan opera Lindemann Young Artists Development Program) se svými americkými kolegy – basistou Davidem Leigh a klavíristou Kenem Nodou. Vhled muzikologa přináší odborník na Dvořáka nejpovolanější - Michael Beckerman.

V předvečer slavnostního zahájení si rukopis opery Antonína Dvořáka, českého skladatele, který svůj osud spojil s New Yorkem, přijde prohlédnout dirigent nové produkce Rusalky maestro Mark Elder, členové současného obsazení a taktéž patroni Metropolitní opery. Premiéra pohádkově pojaté Rusalky režisérky Mary Zimmerman proběhne v Metropolitní opeře 2. února 2017 v hlavní roli
s Kristine Opolais.

Projekt vznikl u příležitosti teprve třetího nastudování Dvořákovy Rusalky v Metropolitní opeře, Gabriela Beňačková zazářila v té první. “Druhé” Rusalce dala hlas Renée Fleming, jejíž kostýmy budou součástí výstavy. Přítomna také bude Magdaléna Vášáryová, která ztvárnila Rusalku ve slavné filmové verzi z roku 1977, hlas ji tehdy propůjčila právě Gabriela Beňačková.

PARTNEŘI:

Národní muzeum

Národní divadlo

Metropolitní opera

Harmony Foundation,

Dvořákova americká společnost (Dvořák American Heritage Association)

České centrum New York, akce se odehrává pod záštitou generálního konzula České republiky v New Yorku Martina Dvořáka

www.czechcentres.cz

 

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více bezmála 90 uskutečněných akcí patří do kategorie DESIGN.  Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.

Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu 

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; 

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: