Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český design na London Design Festival

Ve dnech 16. – 24. 9. se Londýn díky London Design Festival opět promění v metropoli mezinárodního designu. Na letošním, patnáctém ročníku přehlídky nebude chybět Česká republika reprezentovaná v daném ohledu Petrem Stanickým. Umělec vytvoří dvě monumentální skleněné instalace a pro přehlídku luxusního designu Decorex International pak český pavilon ve spolupráci s britskou pobočkou agentury CzechTrade. Za možností této jedinečné prezentace pro prestižní Victoria and Albert Museum stojí České centrum Londýn.

PETR STANICKÝ PO BOKU DESIGNERSKÝCH HVĚZD  (16. -  24. 9. 2017)

Díky spolupráci Českého centra Londýn se o Češích bude mluvit na londýnském festivalu designu, který již tradičně přitahuje pozornost špičkových britských interiérových designérů, architektů a obchodníků. Prestižní londýnské muzeum designu a architektury Victoria a Albert pozvalo ke spolupráci českého umělce Petra Stanického s nabídkou na vytvoření speciální instalace pro London Design Festival. Návštěvníci muzea  zde mohou obdivovat Stanického Evokace; dvě skleněné instalace z vrstveného a recyklovaného skla o velikosti 3 a 2 m. Stanický se tím dostává do těsné blízkosti  proslulého britského designéra Rosse Lovegrove, a australského umělec Flynna Talbota.

 

PETR STANICKÝ:

„Evokace se nacházejí na pomyslném mezníku protínajícím hranici skutečných tvarů a forem s těmi, které lze naznačit pouze smyšlenými, iluzorními sochařskými evokacemi. Skleněný povrch utvářející zrcadlový efekt; juxtapozice plochých rovin a rozměrnost získaná vrstvením kovových spletí spolu s tajemnými stěnami ze skla vtahují svého pozorovatele do rozmanitého světa.“                                                                       

Umělec je známý svými monumentálními především skleněnými instalacemi a intervencemi v architektuře. Ve své tvorbě čerpá z hluboké znalosti materiálů a využívá široké řady dovedností.

 

STANICKÝ A KLANG: ČESKÝ PAVILON  NA DECOREX INTERNATIONAL (17. – 20. 9. 2017)

Decorex International, přehlídka místy až dekadentního designu, je nejen přehlídkou luxusního nábytku, textilií, svítidel a dekorativních předmětů včetně skla, ale též významnou kontraktační platformou, jejíž návštěvníci obvykle mají pravomoc rozhodovat o nákupech. Právě tato skutečnost vzbudila pozornost britské pobočky agentury CzechTrade, která spojila své síly s Univerzitou Tomáše Bati (UTB), s cílem postavit na Decorex prestižní český pavilon.

Celého projektu se v pozici uměleckého ředitele ujal vedoucí ateliéru skla UTB Petr Stanický. Spolu s architektem Michaelem Klangem tak vytvářejí unikátní, na míru šitý pavilon, který se pyšní českým luxusním nábytkem z firem Dřevodílo Rousínov a Egoe, čtyřmi lustry od Clartés Bohemia a Kolektiv Ateliers, parket ve formě ještěrek z Princparket a dekorativního skla od českých sklářských mistrů, například v podání ateliéru Astera Glass.

 

Partnerství s asociací britských interiérových designerů

Do tvorby pavilonu včetně grafické stránky se výrazně zapojili studenti UTB, čímž se akademická půda slibně propojila s českými výrobci. CzechTrade spolu s českou ambasádou pak před akcí navázal klíčové partnerství s britskou „British Institute of Interior Designers“ s tím, že dne 18. 9. 2017 se na českém pavilonu uskuteční živý networking s britskými interiérovými designery, kteří mají zájem o spolupráci s českými výrobci. Akci zahájí náměstek ministra zahraničních věcí Miloslav Stašek spolu s českým Velvyslancem ve Velké Británii Liborem Sečkou. Bude se podávat pivo z více českých malých tradičních pivovarů jako Matuška, Únětice, Zubr či Pernštejn, což podtrhne řemeslný charakter české expozice.   

 

Český lustr dominuje ve VIP Champagne baru

Česká stopa na Decorex zasáhne i do prestižního VIP champagne baru u vstupu na veletrh. Celému prostoru bude dominovat luxusní velký lustr ze společnosti Clartés Bohemia, jehož autorem je proslulý britský designer Theo Vanderzalm. Umístění českého exponátu do těchto prostor vyjednal CzechTrade. „Ukazuje se tak, že čeští výrobci svítidel jsou jednoznačně ideálními partnery pro britské designery, kteří hledají vysoce flexibilní české firmy, nabízející vysokou řemeslnou úroveň a profesionální přístup“, uzavírá vedoucí britského CzechTradu, Martin Macourek. 

Aktuální informace:

http://london.czechcentres.cz/

FB: @londonczechcentre


 

Tisková zpráva ke stažení zde: 

 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků.  Z toho více než 600 událostí spadá do kategorie FILM. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

  

Kontakt pro novináře: 

Česká centra: Oddělení marketingu a strategické komunikace  

Petra Jungwirthová, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

  

 

  

 

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: