Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Soutěž FameLab zve na první regionální kolo

Česká centra ve svých aktivitách představují nové inovativní projekty a podporují mladé vědce. Již čtvrtým rokem spolupracují s Britskou radou při organizaci české části mezinárodní soutěže v popularizaci vědy FameLab 2017.

První letošní regionální kolo soutěže proběhne v sobotu 11. března v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí od 14.00 hod.

I v tomto ročníku udělí Cenu Českých center za rozvoj mezinárodní vědecké spolupráce. Laureát ceny získá rezidenční pobyt na jednom z vybraných evropských českých center.

Dosavadními držiteli Ceny Českých center jsou Pavel Tomšík (2014), Vojtěch Sysel (2015) a Julie Nováková (2016, viz foto © Tomáš Belloň). Pro posledně jmenovanou laureátku aktuálně Česká centra připravují rezidenční pobyt v Stockholmu spojený s jejím autorským čtením na téma prolnutí sci-fi a současné vědy na Festivalu vědy v Göteborgu.

Soutěž FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.  

Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.famelabcz.com a na www.britishcouncil.cz

O soutěži FameLab

Soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Svého favorita / favoritku do finále nominuje svým hlasováním také publikum. Vítěz/ka národního finále reprezentuje Českou republiku v anglickém Cheltenhamu.

Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a úspěšně se šíří po světě. Hlavními partnery na mezinárodní úrovni jsou vedle British Council také NASA a CERN.  Do dnešního dne se soutěže zúčastnilo více než 6000 mladých vědců z 30 zemí světa. V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše a za podpory Nadace Vodafone Česká republika, Českých center a Nadace Tomáše Bati.

Přečtěte si tiskovou zprávu:


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: