Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra ve světě připomenou výročí Miloše Formana

Miloš Forman je mezinárodně úspěšný režisér českého původu. Své nejslavnější filmy natočil ve Spojených státech amerických. Kultovní snímky Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Lid vs. Larry Flynt nebo Amadeus dnes patří k uznávané filmové klasice. Umělec oslaví 18. 2. 2017 pětaosmdesátiny. Česká centra připomenou slavné výročí ve světě.

Oslavy začaly v Kyjevě programem s názvem Bio Forman, který poběží v průběhu celého roku 2017. Další filmové projekce, přednášky, ale také besedy se konají v Itálii, Polsku, Velké Británii, Rusku a samozřejmě – ve Spojených státech amerických.

Jedna z nejrozsáhlejších akcí roku se uskuteční na Ukrajině. České centrum Kyjev připravilo retrospektivu Formanovy tvorby s názvem Bio Forman. Série akcí sestává z besed, filmových projekcí, kulatých stolů. Ukrajina zná Miloše Formana díky filmům, které od počátku sedmdesátých let natáčel ve Spojených státech. Filmového Amadea nebo muzikál Vlasy Ukrajinci milují. Není tu ale mnoho takových, kteří měli možnost zhlédnout snímky slavného režiséra, které vznikly ještě v provenienci československé kinematografie „zlatých" šedesátých let.

LUCIE ŘEHOŘÍKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA KYJEV:

V průběhu Roku Formana to na Ukrajině chceme změnit. Ukrajincům jsou blízké příběhy o outsiderech, Forman jimi uhranul publikum v Československu, později dobyl Ameriku, na Ukrajině to dopadne  stejně. Věřím, že poetika  raných snímků Miloše Formana bude Ukrajince přitahovat svou uvolněnou a obyčejnou lehkostí. Zcela určitě se tu bude líbit černý humor, který mají Ukrajinci rádi, přestože jim samým úplně vlastní není.“  

V Itálii bude téma Miloš Forman vzpomínáno v rámci Filmového festivalu v Bergamu. České centrum Milán spolu s organizátory mezinárodního filmového festivalu Bergamo Film Meeting připravilo retrospektivní přehlídku Formanových filmů a výstavu kostýmů z filmů Amadeus a Valmont. Akce proběhnou od 10. – 19. 3. 2017. O měsíc později se přehlídka přesune do univerzitního města Bologna.

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN:  

„Miloš Forman je v Itálii respektovaným režisérem světového formátu. Dokládá to také fakt, že byl v roce 2009 pozván jako předseda poroty na Filmový festival v Římě. V Itálii je především známa jeho americká tvorba a Oscarové filmy. Cílem retrospektivy je proto představit především jeho tvorbu z dob Československa. Formanova vazba na Itálii je ovšem mnohem starší, a to z dob natáčení filmu Amadeus a Valmont. V Římě ve slavné dílně u Tirelliho se připravovaly vybrané kostýmy dle návrhů Theodora Pištěka do obou filmů. Ty budou dnes také součástí připravované výstavy.“

Také České centrum New York se přidává k sérii akcí, a to sestavením únorového programuv rámci pravidelného Filmového klubu. Americké publikum zhlédne v České národní budově dokument Miloš Forman: Co tě nezabije a jeho klasiku Hoří, má panenko. Do slavného Lincoln Center pak diváci mohou zavítat na Lásky jedné plavovlásky. Slavný film se bude dále promítat díky Českému centru Moskva také v Rusku.

V Maďarsku v rámci oslav 85. narozenin Miloše Formana uvede společnost Pannonia Entertainment do distribuce režisérskou verzi filmu Amadeus. Slavnostní premiéra proběhne v kině Uránia 16. března 2017 ve spolupráci s Českým centrem Budapešť. V průběhu  jednoho měsíce budou mít maďarští diváci možnost zhlédnout Formanův oscarový film jak v budapešťských, tak  i regionálních kinech.

Další série akcí se uskuteční v Polsku a ve Velké Británii. České centrum Varšava promítlo Lásky jedné plavovlásky v artovém kině Wisla v rámci pravidelných „Českých Střed“ již začátkem roku 2017.  Prestižní Britský filmový institut ve spolupráci s Českým centrem Londýn uvede 14. dubna do celobritské distribuce digitálně restaurované oscarové drama Přelet nad kukaččím hnízdem, na které naváže filmová sezóna zkoumající vztah mezi tvorbou Miloše Formana a britskou kinematografií 60. let.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:  

Loňský vítěz Palme d´Or z filmového festival v Cannes, britský režisér Ken Loach, uvádí Formanovy filmy Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, v první desítce svých nejoblíbenějších filmů a netají se s tím, že především Lásky jedné plavovlásky na něj měly obrovský vliv. Není ale sám, a proto jsme se rozhodli připravit sezónu, která by se zaměřila na vzájemné česko-britské vlivy
a  porovnala Formanovy filmy z 60. let s těmi, které v té době v Británii natočil Ken Loach, Lindsay Anderson či Karel Reisz v rámci hnutí tzv. Free Cinema a pozdější britské nové vlny.“

 

www.czechcentres.cz

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více 600  uskutečněných akcí patří do kategorie FILM.  Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.

Podle analýzy Economic Impact přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

Kontakt pro novináře:

 

Oddělení komunikace a marketingu

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: