Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Stylové oslavy v New Yorku …

V minulém vydání našeho newsletteru jsme informovali o rozsáhlém programu, který připravila Česká centra ve světě při příležitosti oslav 80. narozenin Miloše Formana. O slavnostní valentýnské recepci (14. 2. 2017) spojené s projekcí filmu Lásky jedné plavovlásky ve Walter Reade Theater, se však na Manhattanu hovoří dodnes.

Událost se konala ve spolupráci Českého centra New York a Film Society of Lincoln Center. Dlužno dodat, že film zhlédlo bezmála 200 diváků! „Bylo až dojemné vidět, jak plné kino v Lincoln Center vstalo a popřálo Miloši Formanovi „Happy birthday!“, uvedla Barbara Karpetová, ředitelka Českého centra New York. O projekci v Lincoln Center hovořil následující den Jan Kraus v pořadu Uvolněte se, prosím.

Další projekce Miloš Forman, co tě nezabije… a Hoří, má panenko konané v České národní budově, pak zhlédlo dalších téměř 150 lidí. Význam akce dosvědčuje i spolupráce partnerů: Generální konzulát ČR v New Yorku, Stálá mise ČR při OSN a Society of Lincoln Center.

Na podrobnosti o programu věnovanému jubileu Miloše Formana jsme se ptali Martina Dvořáka, generálního konzula ČR v New Yorku:

 


 

ČC: Během jediného dne zhlédlo Formanův film skoro 200 lidí, následovala neméně úspěšná projekce a další masový zájem.  Čím si vysvětlujete tento neutuchající zájem o Formanovy filmy?

MD: Forman je v první řadě skvělý režisér, proto je o jeho filmy zájem. Svoji roli ale asi hraje i to, že Američani milují příběhy a Milošova cesta do Holywoodu a celý jeho život je vlastně tak trochu jak scénář na dobrý film. A v neposlední řadě to je možná i v tom, že spousta Američanů si myslí, že Forman je americký umělec...

ČC: Možná svou roli hraje také osobnost režiséra? Setkal jste se s Miloše Formanem osobně?

MD: Ano, měl jsem to štěstí, že jsem se několikrát podíval i do jeho domu v Connecticutu, vykouřil s ním nějaký doutník a popovídal si o všem možném. Jakkoli už se tenhle Pan Režisér jen velice nerad účastní společenského života, při společné návštěvě s velkými režisérkami Helenou Třeštíkovou a Olgou Sommerovou jsme si užili na jejich statku opravu skvělý večer. Miloš byl oslnivý a zářivý, jak to jen on dovede.

ČC: Jaký Formanův film je pro vás osobně „srdeční záležitost“?

MD: Určitě „Přelet“, protože symbol osamělého rváče proti velké přesile surové moci mi dodával hodně energie v dobách, kdy jsem sám tak trochu bojoval s Velkým bolševickým Bratrem. Ale i Vlasy nebo Amadeus jsou kousky, ke kterým se tuze rád po čase vracím.  

ČC: Generální konzulát pravidelně spolupracuje s Českým centrem New York, organizujete úspěšné akce, které prezentují naši zemi v USA. Jak nás, z vašeho pohledu, vidí Američané?

MD: Vzorek, který chodí do Českého centra, resp. do České národní budovy, není úplně reprezentativní. To jsou lidé, kteří Česko znají a mají k němu už nějaký vztah. Skvělé ale je, že se k nim postupně přidávají mladí Američané, kteří by do té doby asi naši zem jen těžko našli na mapě. A objevují zemi s přebohatou tradicí a stále skvělou živou současnou kulturou. Ale Američanů, kteří o nás nevědí nic nebo skoro nic, je zatím pořád asi spíš většina.

ČC: Mají obecně Češi v USA dobré jméno?  Čemu ten úspěch přisuzujete?

MD: Je pár fenoménů či symbolů, které tu spolehlivě fungují: Praha, jako symbol opravdu krásného evropského kulturního a svobodomyslného města, Havel se svým příběhem protikomunistického disidenta, který se stal prezidentem a u toho ještě stihl psát divadelní hry, a pak úspěšní sportovní reprezentanti, především tedy Jágr nebo Navrátilová. Společně s Antonínem Dvořákem tu tedy máme kamínky mozaiky, která běžnému Američanovi popisuje Česko. Myslím, že je to velmi dobrá a účinná reprezentace!  

ČC: Na závěr tak trochu pohled do budoucnosti: jaké další projekty v oblasti kultury plánujete a jaké byste v USA takříkajíc „rád viděl“?

MD: Moje mise v New Yorku se bohužel nezadržitelně chýlí ke konci, ale pár projektů tu zůstane a nové určitě zase vzniknou. Ať už je to Prague- New York Effects, nebo třeba představení Cimrmanova divadla v angličtině, vždycky bude co našim americkým přátelům ukázat a posilovat tak vědomí o tom, že s nimi máme mnoho společného a že i oni od nás se mají čemu přiučit.

Děkujeme za rozhovor. 

 


Foto: © ČC New York

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: