Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český komiks proniká do světa

Česká centra prezentují český komiks ve světě. Během května proběhly úspěšné prezentace komiksové tvorby například v Polsku, Švédsku a Rusku.

 

Ferda Mravenec ve Varšavě

V rámci osmého ročníku největšího komiksového festivalu ve střední Evropě Komiksová Varšava, který se konal ve dnech 18.–21. května 2017 na Národním stadionu ve Varšavě, prezentovalo České centrum Varšava ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v Brně výstavu Ferda Mravenec a jeho tvůrce Ondřej Sekora. Expozici připravil u příležitostí letošního 50. výročí úmrtí českého kreslíře, tvůrce legendární postavy Ferdy Mravence, kurátor Tomáš Prokůpek – český publicista, architekt, redaktor časopisu ERA 21 a autor komiksových scénářů.

Festival Komiksová Varšava vznikl na začátku roku 2010, kdy skupina tvůrců, vydavatelů a nadšenců, sdružená v asociaci Polské sdružení komiksu, se rozhodla obnovit tradici každoročních varšavských komiksových festivalů. Hlavním cílem událostí je šíření zájmu o komiksové umění.

Již od svého založení festival přitahoval tisíce hostů z Polska a zahraničí. V tomto ročníku ho navštívilo přibližně 56 tisíc komiksových fanoušků – výstavu  Ferda Mravenec zhlédly stovky návštěvníků, kteří si mj. mohli prohlédnout ukázky ilustrací z různých vydání knížek Ondřeje Sekory a jeho komiksových stripů v novinářských publikacích, leták propagující vydání Ferdy Mravence na gramofonových deskách a původní kreslený seriál o této nejvýznamnější autorově postavě.

Výstava bude dále k vidění v rámci Dětského literárního pikniku v Muzeu literatury A. Mickiewicze ve Varšavě v neděli 28. května, kde se počítá s návštěvností stovek dětí a jejich rodičů. České centrum Varšava ji dále plánuje prezentovat v rámci nejvýznamnějšího polského festivalu dětských filmů (Kino Dzieci) v termínu 23. září – 1. října ve Varšavě a Vratislavi; následně i na dalších místech polského teritoria (např. Lodž, Řešov).

 

Přehlídka ve Stockholmu

České centrum Stockholm ani letos nechybělo na největší přehlídce komiksové tvorby ve Švédsku. Festival pořádaný komiksovou knihovnou Serieteket se konal v centru města již po devatenácté za velkého zájmu čtenářů a odborné veřejnosti. Komiksy z dílny českých tvůrců sklidily na festivalu s mezinárodní účastí značnou pozornost. 

 

Česká účast na festivalu komiksu  KomMissia 2017

Český komiks byl představen na největším festivalu komiksu v Ruské federaci. Stalo se tak prostřednictvím cyklu komiksů o historii Čech ve 20. stoleté "Češi". Projektu se v roli překladatelů účastnili studenti bohemistiky. Zahájení akce a navazující konference proběhla za účasti Pavla Kosatíka. České centrum Moskva  plně zajistilo českou část programu, která v rámci festivalu proběhla v Čechovově knihovně. 

 

 


 


     

    Ferda Mravenec - obtisky a omalovánky

                     Ferda Mravenec - první komiks

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: