Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Khamoro AKATHE TE BESHEN | JSME TU, ABYCHOM TU ZŮSTALI

Zveme Vás na zajímavou výstavu v rámci festivalu KHAMORO, která proběhne od 1. do 30. června 2017 v Galerii Českých center.

Výstava AKATE TE BESHEN | JSME TU, ABYCHOM TADY ZŮSTALI představuje výběr z tvorby patnácti  současných romských umělců, kteří se svou tvorbou podílejí na vytváření obrazu romské identity. Výstavu, koncipovanou speciálně do prostor Galerie Českých center, kurátorsky připravil Moritz Pankok z berlínské galerie Kai Dikhas. Návštěvníci  tak mohou  nahlédnout  do zcela odlišného životního stylu  Romů, Sintů, Gitanů a Travellerů. Ukazují, že neexistuje jeden lidský nebo romský problém, ale celá řada příležitostí, talentů, druhů umění a barev.

Přehlídka romského umění odstartovala v Německu, pokračovala do Paříže, Madridu. Nyní bude k vidění v Praze, a to v rámci Světového romského festival Khamoro 2017. V létě pak pokračuje do španělské Granady.

Khamoro už dávno neznají jenom lidé v České republice nebo na Slovensku. Během své existence se stalo mezinárodně uznávaným mezi odborníky i laickou veřejností. Festival každoročně navštíví na 9 tisíc lidí. To je nejen pro Romy, ale nepochybně i pro českou metropoli a vůbec pro celou společnost skutečná pocta. Věříme, že i letošní Khamoro splní svou misi – spojovat lidi různých etnik, kultur nebo náboženství," uvedla Jelena Silajdzić, ředitelka Slova 21, z. s.


  

 

Součástí festivalu KHAMORO 2017 jsou vedle „Akate te beshen“ v Rytířské ulici ještě další dvě výstavy. Prostory Kavárny Lucerna zpestří pondělní výstava fotografa Rishabha Kaula nazvaná „Backstage diaries“. Další, s názvem „Romská duše“, představí soubor fotografií Marka Wiedorna. Americký fotograf pořídil všechny tyto snímky v rámci minulých ročníků. Návštěvníci je mohou zhlédnout v Jeruzalémské synagoze. Vedle výstav je připraven další doprovodný program zahrnující setkání s romskými autory, ukázky romské literatury, mezinárodní konferenci o inkluzivním vzdělávání, fotbalový turnaj, dětský den.

Festival KHAMORO  probíhá  od 28. 5. do 3. 6. 2017 v Praze. 
Výstavu konanou v Galerii Českých center návštěvníci zhlédnou do 30. 6. 2017. Česká centra jsou partnerem festivalu. Pravidelně poskytují prostor pro konání jedné z doprovodných výstav.  

O galerii Kai Dikhas

Galerie výtvarného umění Kai Dikhas vznikla v roce 2011. Prezentuje tvorbu téměř všech současných evropských romských umělců. Zakladatelem a kurátorem galerie je Moritz Pankok. Ve své činnosti galerie navázala na výstavy současného romského umění „Second Site“ v Londýně (2006), „Paradise Lost“ na Benátském bienále (2007). Kromě Muzea romské kultury v Brně, které se však nespecializuje pouze na výtvarné umění, neexistovala před zahájením činnosti Galerie Kai Dikhas instituce, která by se výhradně věnovala popularizaci romského umění.

 

Více informací o výstavě a jejím doprovodném programu naleznete zde.


 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: