Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

ČESKOSLOVENSKÝ DESIGN VE VARŠAVĚ: OD EXPA 1958 DO INVAZE 1968

Československá expozice v Bruselu prezentovala domácí design formou ukázek životního stylu obyčejných Čechů a Slováku. Byla rozdělená na hlavní části s názvy Práce – Odpočinek – Kultura a tímto směrem se ubírá i varšavská výstava.

Československý design prožíval své špičkové období v dekádě hned po úspěšném Expu 1958. Styl „bruselu“ se šířil po celém Československu, pronikal také do okolních zemí a inspiroval jejich tvůrce. Výstava – kurátorský projekt olomouckého sběratele Jana Jeništy připravený pro České centrum Varšava – ukáže polskému publiku krásu a univerzálnost „bruselského stylu“. Místem expozice bude varšavský Dům setkání s historií, obyvateli města oblíbená moderní, dynamická instituce s krásnými prostory poblíž Starého města. Výstava začíná ve čtvrtek 22. 6. 2017 a potrvá do 1. 10. 2017.

 

TAŤJANA LANGÁŠKOVÁ, POVĚŘENA ŘÍZENÍM ČESKÉHO CENTRA VARŠAVA:

„Projekt začíná prezentací československého pavilonu na Expu 1958 a pokračuje v tematických celcích: Průmysl, Bydlení, Móda, Kultura; uzavírá jej krátká expozice s názvem Pražské jaro. Kurátorský koncept zároveň zprostředkuje náhled do československé kultury 60. let, objeví se v ní slavné pěvecké trio The Golden Kids, ale i filmové plakáty Nové vlny nebo knihy autorů zakázaných po roce 1968.“

Výstava atraktivním způsobem prezentuje divákům skvosty československého návrhářství. Najdou zde grafickou tvorbu (obálky knih, časopisy, obaly gramofonových desek), fenomén lisovaného skla, průmyslový design (autobus Škoda 706 RTO a plastové tramvajové židle od Miroslava Navrátila), nábytek a vybavení bytu (Tesla telefon „rakev“, žehlička ETA 212 a fén EM 521 od Stanislava Lachmana) i plastové nafukovací hračky od Libuše Niklové. Návštěvníci si nakonec odpočinou v pohodlně vybaveném bruselském pokojíčku. Výstava bude v prostorách Domu setkání s historií prezentována po celé léto, od 22. června do 1. října 2017. V rámci doprovodného programu České centrum Varšava připravuje komentované prohlídky za účastí kurátora a filmové projekce československých muzikálů z 60. let: „Dáma na kolejích“, „Starci na chmelu“ či „Kdyby tisíc klarinetů“.

  

 Tiskovou zprávu k výstavě naleznete zde.

 

ČESKÝ DESIGN VE SVĚTĚ

Český design má ve světě dobré jméno. Ročně se díky aktivitám Českých center v zahraničí koná zhruba 80 akcí zaměřených na danou oblast. Ve spolupráci s uznávanými odborníky z významných institucí doma i v zahraničí se realizují výstavy i doprovodné programy. Nedílnou součásti spolupráce tvoří partnerství při udílení cen. Česká centra jsou partnerem výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design (kategorie Objev roku), Mezinárodního bienále grafického designu Brno (Cena Českých center) a soutěže Národní ceny za studentský design (hlavní cena).DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: