Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Úspěch Vědeckého pikniku 2017 ve Varšavě

České centrum ve Varšavě se 3. června zúčastnilo největší akce popularizující vědu v Polsku, která je ceněná v mezinárodním kontextu v rámci Evropské Unie.

 

Vědecký piknik organizuje populární Vědecké centrum Koperník ve spolupráci s Polským rozhlasem a těší se obrovskému návštěvnickému zájmu: letos 3.června Piknik navštívilo přes 70 tisíc diváků. Tento velkolepý „event“ probíhá v ochozech Národního stadionu, zbudovaného pro evropské fotbalové mistrovství EURO 2012.

České centrum se Vědeckého pikniku tradičně účastní již od roku 2009. Letos zorganizovalo český stánek s prezentací Národního technického muzea (NTM) v Praze a vědeckého centra Techmania Plzeň; Pikniku se nově zúčastnilo i VIDA! Science Centre z Brna ve vlastním stánku. Téma letošního Pikniku byla Země. Všechny pozvané instituce měly za úkol prezentovat dějiny naše planety, její fyzické složení, vliv na člověka, vztahy s vesmírem či předpokládanou budoucnost. Mezi zajímavá témata patřily i přírodní suroviny, mapování povrchu nebo fungování Země.

Český stánek nabídl návštěvníkům mj. náhled do dějin zkoumání Země, NTM totiž připravilo praktickou ukázku zeměměřičství. Návštěvníci dělali malou mapu na cvičném modelu krajiny. Starší si mohli vytyčit kolmici pomocí optického hranolu nebo prozkoumat didaktický model dělostřeleckého dálkoměru. Techmania Plzeň nabídla popis fungování Země ve vztahu s okolním vesmírem. Malí i dospělí hosté se učili počítat časová pásma, zkoušeli, jak funguje magnetické pole Země a luštili geografický kvíz. Nejpopulárnější atrakci českého stánku byla ukázka zemětřesení – děti velmi ochotně stavěly dřevěné domečky a zkoušely různé metody, aby výsledek byl odolný proti umělé vyvolávanému zemětřesení. Zástupci brněnského VIDA! Science Centre mj. prezentovali jak funguje vakuum. Oblíbenou atrakcí všech návštěvníků byla střelba na plechovky s použitím vzdušného kanonu vyrobeného z plastového kyblíku.

České centrum zajistilo účast českých institucí, překlady a tlumočení do polštiny, ubytování a doprovod během celé akce. S vedením Vědeckého centra Koperník jsme se domluvili nejen na pokračování spolupráce na této akci, ale i na možnosti společných projektů směrem k popularizaci vědy a prezentaci mladých vědeckých talentů v příštím roce.

Autentické záběry Českého centra Varšava z Vědeckého pikniku, který se zde uskutečnil 3. června 2017.

 

Fotogalerie:

    

Více informací naleznete na stránkách Českého centra Varšava zde.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: