Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

6. ročník Czech Showcase na Edinburgh Festival Fringe

České centrum Londýn letos ve Skotsku pořádá od července do listopadu 2017 Českou sezónu, při které se představí řada českých uměleckých projektů. Její součástí je také česká účast na 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe pod hlavičkou Czech Showcase.

Na letošním jubilejním 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe se vedle desítek zvučných jmen současného světového divadla a tance představí i pět českých souborů, a to již po šesté pod hlavičkou Czech Showcase. Na své úspěchy z předchozích ročníků přijedou navázat Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company a Cirk La Putyka, zatímco pro 420PEOPLE se jedná o vůbec první výjezd do skotské metropole. Přehlídka Czech Showcase, kterou iniciovalo České centrum Londýn, se koná ve spolupráci s řadou českých i britských partnerů a za podpory Ministerstva kultury ČR a Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU). Letos ji navíc doprovází celá sezóna českých uměleckých projektů, kterou ve Skotsku londýnské České centrum pořádá od července do listopadu 2017. 


Czech Showcase 2017 

České centrum Londýn podporuje české scénické umění na Edinburgh Festival Fringe již od roku 2008. Za tu dobu si přehlídka Czech Showcase díky kvalitě pečlivě vybraných představení vybudovala vynikající pověst mezi laickou i odbornou veřejností sledující současný tanec a pohybové divadlo. Svědčí o tom i řada cen udělených českým souborům a následná pozvání do celého světa. Tento rok Czech Showcase představí silnou sestavu pěti souborů, které v rámci programu nabídnou šest představení.

Spitfire Company se po čtyřech letech vrací s inscenací One Step Before the Fall, která učarovala divákům na Fringe v roce 2013, a zároveň v britské premiéře uvede sólové představení Vypravěč. Cirk La Putyka přiveze v britské premiéře magickou inscenaci Batacchio. Lenka Vagnerová & Company, v minulosti na Fringe již několikrát oceněná, přijíždí zpět s Gossip, vzrušující kombinací tance, fyzického divadla i loutek. Soubor DOT504 na své předchozí úspěchy na Fringe naváže s temně krásnou choreografií You Are Not the One Who Shall Live Long. 420PEOPLE si pro svou první účast na Fringe vybrali dynamické taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

 

PŘEDSTAVENÍ A DATA

ZOO Southside, 117 Nicolson St, Edinburgh EH8 9ER 
4. – 27. srpna 2017
zoovenues.co.uk | 0131 662 6892

Lenka Vagnerová & Company: Gossip 
Vzrušující kombinace tanečního, fyzického a loutkového divadla  pracující s tématem pomluv, drbů, planých řečí, dezinformací či fám.
4.–8., 10.–15. srpna | 20:30
Cirk La Putyka: Batacchio
Okouzlující novocirkusová inscenace plná magických triků, akrobacie a humoru. Cirk La Putyka zve do dob starých kočovných show, které volně spojovaly cirkusová čísla, divadelní a hudební scénky a zázraky tehdejších nových technologií. 
4.–12. srpna | 18:30
Spitfire Company: One Step Before the Fall
Vyčerpávající bitva tanečnice Markéty Vacovské a éterický vokál a zničující zvuk kytary zpěvačky Lenky Dusilové v představení věnovanému Muhammadu Alimu a všem bojovníkům kolem nás.
16.–17., 20.–22., 24. srpna | 17:00
Spitfire Company: Vypravěč
Francouzská performerka Cecile Da Costa tančí, zpívá a podstupuje extrémní fyzickou zátěž, aby mohla vyprávět svůj intimní příběh.
14., 15., 18., 19., 23., 25. – 27. srpna | 17:00
DOT504: You Are Not the One Who Shall Live Long
Politická a sociální kritika společnosti i posedlosti po uspokojování vlastních potřeb, ať už jde o lásku, sex nebo peníze.
13. – 19. srpna | 13:20 
420PEOPLE: Wind-Up
Dynamické vystoupení plné živelného proudu energie, tance a originální hudby.
10. – 19. srpna | 15:20  

ČESKÁ SEZÓNA VE SKOTSKU: OSTATNÍ AKCE 

LITERATURA

Poesiomat
Jasně žlutý Poesiomat, automat na verše 30 evropských básníků, se objeví na několika veřejných místech v Edinburghu během šestiměsíčního turné po Skotsku.
Duben – říjen 2017 | Na různých místech ve Skotsku.

HUDBA

Fragile Bliss na Edinburgh Jazz & Blues Festival
Vystoupení skvělého českého tria Malina-Liška-Nejtek nabídne kombinaci banja, klavíru a kontrabasu a repertoár na pomezí jazzu, bluegrassu i soudobé klasické a lidové hudby.
20. července 2017 | 20: 00 | Traverse Theatre, Edinburgh

Robert Balzar Trio: One Day
Talentovaný skladatel a basový virtuóz Robert Balzar zahraje za doprovodu klavíristy Jiřího Levička a bubeníka Kamila Slezáka.
12. října 2017 | The Jazz Bar Edinburgh  // 13. října 2017 | Swing, Glasgow

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Markéta Othová & Aleksandra Vajd
Výstava Markéty Othové a Aleksandry Vajd je nejen jejich první společnou expozicí ve Velké Británii, ale i jejich první společnou expozicí vůbec. Klade si za cíl ukázat aktuální práci významných představitelek středoevropské a východoevropské fotografie a zároveň poukázat na obecnější kvality fotografického média. 

Radek Brousil
Fotograf Radek Brousil vytváří pro Glasgow nový site-specific projekt inspirovaný místními botanickými zahradami a květinářským průmyslem, který exportuje květiny z Afriky do Evropy. Projekt navazuje na jeho úspěšnou výstavu Černá a bíla ve fotografii. I tentokrát bude spojujícím tématem nerovnost mezi fotografovaným a fotografujícím. Výstava sestává ze série fotografií, videí a textu vypracovaného skotským kurátorem.

8. září – 5. listopadu 2017 | 16 Nicholson Street, Glasgow

SOUND ART A SVĚTELNÝ DESIGN

Bienále Sonica se řadí mezi jednu z mála pravidelných mezinárodních událostí věnovaných umění zvukového a světelného designu. Tento rok také značí premiéru českých umělců na tomto festivalu, a to rovnou v podobě dvou projektů – interaktivního Archifonu a velkolepých Hidden Towers.
Tomáš Dvořák, Dan Gregor – Archifon
Macula – Hidden Towers

obojí 26. října – 5. listopadu 2017 | Sonica Festival Glasgow 

 

Více informací neleznete v tiskové zprávě zde.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: