Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká rozhledna v Jeruzalémě byla slavnostně otevřena!

Ve čtvrtek 9. 11. 2017 byla v Jeruzalémě odhalena unikátní stavba českého architekta Martina Rajniše. Unikátní česko-izraelský projekt Českého centra Tel Aviv v podobě stavby uměleckého díla je vyjádřením vztahů obou zemí v rovině politické, ekonomické i kulturní a současně největší kulturní akcí od znovuobnovení diplomatických vztahů s Izraelem v roce 1990. Stavbu iniciovalo České centrum v Tel Avivu vedené Lukášem Přibylem.

Rozhledna připomíná kaktus v květu, dřevěné markýzy na vrcholku věže při slunném počasí návštěvníkům stíní, za deště se naopak sklopí, což vytváří iluzi okvětních lístků.

„Je  to skvělý kontrast kamenného města a dřevěné stavby," říká Lukáš Přibyl, který architekta inspiroval. "Ukazoval jsem mu kaktusy sabra, ke kterým jsou přirovnáváni Izraelci: navenek jsou pichlaví, ale uvnitř milí a jemní, právě jako jedlý kaktus sabra." Martin  Rajniš pojmenoval věž Ester.  „Vždycky dávám svým věžím ženská jména, v abecedním pořadí. Na Sněžce máme Anežku, Báru nedaleko Chrudimi, Cecilka je v Brně, Doubravu máme v Praze. Takže hned další písmeno je E.  A Ester je navíc krásné židovské jméno.“
 Foto: Pavlína Schultz  

Slavnostní ceremoniál proběhl za účasti ministra kultury ČR Daniela Hermanana, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové,  starosty Jeruzaléma Nira Barkata. a dalších osobností z řad  politického, ekonomického a kulturního života. Daniel Herman ve svém projevu označil věž za největší počin od znovunavázání diplomatických vztahů.

Více fotografií ze slavnostního otevření naleznete v naší fotogalerii.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: