Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Alžběta Bačíková získala Diváckou cenu Českých center

Slavnostní vyhlášení 29. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhlo 17. 12. 2018 v pražském Studiu Hrdinů.  Vítězem letošního ročníku se stal Lukáš Hofmann. Diváckou cenu Českých center a s ní spojený rezidenční pobyt v rámci  mezinárodní sítě Českých center získala Alžběta Bačíková za svůj projekt Setkání, který sleduje interakci nevidomé Terezie a neslyšícího Maca.

Umělkyně pracuje převážně v médiu videa a dlouhodobě se věnuje tématu dokumentarismu v pohyblivém obraze.  Podstatnou roli pro ni hraje výběr spolupracovníků a to, s kým bude na videu pracovat. K práci na videích oslovila  neslyšící a nevidomé, aby se dozvěděla, jak se dá audio-vizuální dílo vytvářet se zohledněním určitého smyslového omezení. „Tady je zkoumána i role samotného umělce či režiséra. Zvlášť ve chvíli, kdy pracuje se skupinou, které chce dát prostor kvůli nedostatečnému zohlednění v umění, zde hraje velkou roli pokora a nastavení rovnocenného vztahu ve spolupráci. K větší míře odpovědnosti vede třeba i zvýšená citlivost k prostředkům, které jsou manipulativní“, říká o své práci Alžběta Bačíková.

O vítězi Ceny Českých center v tomto případě nerozhodovala odborná porota, ale návštěvníci výstavy, kteří svého favorita vybírali z děl pětice finalistů . Projekt Setkání zaujal především sdělností a čitelnosti příběhu. „Je potřeba jít divákovi naproti, nabízím klíč, jak mou práci číst, ale ráda nechávám zvědavému divákovi i prostor pro čtení bez textového komentáře,“  dodává Alžběta.

Přenos vyhlašování cen je k dispozici na stránkách ČT.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: