Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Rebelové roku 68

Československá Nová vlna 60. let míří do Itálie. Jedinečná série filmových přehlídek přináší díla českých režisérů, kteří jasně profilovali své názory vůči tehdejšímu politickému režimu a pro jejichž tvorbu je signifikantní volnomyšlenkářství v konfrontaci s totalitním režimem.

 

Děje se tak při příležitosti 50. výročí Pražského jara. Přehlídka začíná v březnu na filmovém festivalu v Bergamu, vrcholí na podzim v Parmě.  K vidění budou snímky věhlasných českých režisérů Jiřího Menzela, Jaromila Jireše, Věry Chytilové, Jana Němce, Jána Kádára a Elmara Klose. Celkem bude promítnuto na 50 českých filmů v sedmi italských městech. Za rozsáhlou přehlídkou stojí České centrum Milán.

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN:
„Události, které předcházely Pražskému jaru a samotné Pražské jaro, je v Itálii velmi rezonující téma, s ohledem na společenské hnutí, které v tom samém období probíhalo také v Itálii. Od začátku tohoto roku vyšla již řada článků věnovaných Pražskému jaru ve velkých celostátních denících. To je pro nás signál, že přiblížit tyto politické a společenské události i prostřednictvím filmu, který na ně reflektuje, přitáhne pozornost široké italské veřejnosti.“

Velký okruh Itálií je připraven ve spolupráci s řadou místních partnerů, ať již s místními filmovými archívy, filmovými festivaly, a v neposlední řadě s katedrami českého jazyka v na Univerzitách v Neapoli, v Římě a v Benátkách.

 


Foto: archiv Bergamo Film Meeting

 

 

 

 


Naši partneři

 

 

 

 

Doporučujeme