Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Volá Londýn – Britská premiéra filmu Masaryk

Volá Londýn! Tímto pozdravem se pravidelně hlásil z redakce britské BBC v době 2. sv. války Jan Masaryk, člen exilové vlády v Londýně. Právě Janu Masarykovi je v den 70. výročí jeho smrti věnována britská premiéra filmu Júlia Ševčíka Masaryk, kterou připravilo České centrum Londýn. Premiéra se uskuteční v rámci projektu Česká historie na plátně: 1918 – 2018 (série filmových projekcí a doprovodných debat) představujícího klíčové události života české společnosti uplynulého století.

Historické drama Júlia Ševčíka Masaryk, které bylo oceněno 12 Českými lvy, představuje Jana Masaryka, bývalého československého ministra zahraničí a československého velvyslance ve Spojeném království, coby složitého, citlivého muže, který se marně snaží získat podporu Británie proti Hitlerově rozpínavosti. Film, který se odehrává v letech 1937 až 1939 z velké části také v Londýně, zhlédnou diváci v londýnském kině Gate Cinema v blízkosti sídla současné české ambasády na Notting Hill Gate.

O Masarykově skutečné roli v československé diplomacii a o jeho působení v Londýně bude v následné debatě diskutovat Mark Cornwall, profesor moderních evropských dějin na Univerzitě Southampton a přední britský odborník na moderní české dějiny, a Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.

Premiéra filmu Masaryk zahájí pod názvem Česká historie na plátně: 1918 – 2018 sérii projekcí hraných filmů, dokumentů a archivních záběrů zobrazujících klíčové události, které během uplynulých sto let formovaly českou společnost.

Deset dekád, deset událostí a deset filmů reprezentujících atmosféru doby či na plátně reflektujících významné historické události. K tomu doprovodné diskuse s účastníky těchto událostí a předními britskými a českými odborníky o historických a společenských jevech, které filmy uvozují.

Kromě filmů vztahujících se k „osmičkovým výročím“ moderních československých dějin, budou během roku postupně uvedeny i filmy přispívající k debatě o stalinistických procesech, normalizaci, roli disentu, filmy připomínající oslavy svatováclavského milénia, rozdělení Československa nebo začlenění České republiky do evropských struktur.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
„Program Českého centra Londýn se v posledních letech orientuje hlavně na současnou českou kulturní scénu.  Výročí je tak pro nás vítanou příležitostí, jak spolu s britskými diváky znovuobjevit významná jména a díla z uplynulých sta let a skrze umění, design, společenské i exaktní vědy tak napříč rokem 2018 vyprávět příběh naší země.“

Britští diváci se mohou seznámit s výjimečnými snímky z české i zahraniční provenience. Vedle dalších snímků uvidí například úspěšnou komedii Petra Zelenky o mnichovské krizi Ztraceni v Mnichově, která si v roce 2016 odnesla dvě ceny České filmové a televizní akademie. Francouzský politický thriller Doznání oskarového režiséra Costy-Gavrase nominovaný na Cenu britské akademie a Zlatý glóbus zpracovává osud komunistického ministra Artura Londona odsouzeného v procesu s Rudolfem Slánským, zatímco film Petra Nikolaeva A zítra se budenatočený podle předlohy spisovatele Jana Pelce přináší syrový obraz Husákovy normalizace 70. let a českého undergroundu.

Z archivních materiálů se pak diváci mohou těšit například na Filmový týdeník č. 35 uvedený v rámci večera věnovaného roli Československého rozhlasu během invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

 


Naši partneři

 

 

 

 

Doporučujeme