Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Československá nová vlna na Sofia Film Fest

Ve dnech 19.3. - 25. 3. 2018 se v rámci 22. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Sofia Film Fest představí filmová díla generace autorů “Československé nové vlny” v digitálně restaurovaných verzí. Johana Švarcová, režisérka a kurátorka Národního filmového archivu (NFA), vybrala klasická díla, ale i studentské filmy.

Program „Československé nové vlny“ se divákům představí v prostorách Českého centra v Sofii, které je tradičním partnerem největšího filmového festivalu v Bulharsku. 

Program byl zahájen 19. 3. 2018 projekcí filmu Miloše Formana Černý Petr. Diváci festivalu měli možnost vidět digitálně restaurovanou verzi, která film zachycuje v podobě z roku 1964, kdy byl snímek premiérově uveden do československých kin. V úterý 20. 3. 2018 bude uveden jeden z nejoceňovanějších titulů šedesátých let, a to snímek jenž získal v roce 1968 Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Film Ostře sledované vlaky je celovečerní debut režiséra Jiřího Menzela, který adaptoval novelu jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Film bude také uveden v digitálně restaurované verzi. 

Ve středu 21. 3. 2018 se na festivalu představí jedno ze stěžejních děl československé nové vlny režisérky Věry Chytilové, bizarní satirická groteska Sedmikrásky, z roku 1966. Spolupracovník Miloše Formana scénárista a režisér Ivan Passer natočil v roce 1965 snímek, jenž je pozoruhodnou sondou do atmosféry dobového života a zároveň osobitou studií mezilidských vztahů. Intimní osvětlení bude, stejně jako předchozí snímky, zpřístupněn v digitálně restaurované verzi.

DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE:
„České centrum Sofie je tradičním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Sofia Film Fest. Přehlídka v Českém centru je vždy spojena s velkým zájmem publika. V letošním roce navíc přidáváme také výstavu plakátů ze 60. let. ze sbírek Národního filmového archivu. Těší mě, že máme v rámci přehlídky možnost představit i čtyři digitalizované studentské filmy od věhlasných režisérů.“


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: