Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Japonská císařovna navštívila České centrum Tokio

V pátek, 23. března navštívila japonská císařovna Mičiko, manželka současného císaře Akihita, výstavu s názvem „Sto let s překlady Karla Čapka“, která momentálně probíhá ve výstavní síni Českého centra Tokio. Karel Čapek je v Japonsku pravděpodobně nejznámější český spisovatel a dodnes se překlady jeho knih těší velké oblibě. Samotná císařovna Mičiko zmínila, že Čapkova Pohádka pošťácká patřila k její oblíbené dětské četbě.

Členové japonské císařské rodiny musí dodržovat poměrně striktní protokol a na veřejnosti se objevují spíše výjimečně. Návštěva císařovny v Českém centru je tedy událostí mimořádného významu, která přispěje k dalšímu šíření povědomí o České republice a její kultuře. Tentokrát císařovna přijala pozvání k návštěvě výstavy od velvyslance České republiky, s nímž nedávno hovořila o Čapkově díle a projevila o toto téma zájem.


Císařovna Mičiko na výstavě v ČC Tokio. Foto: Archiv ČC Tokio

 

Císařovna Mičiko naposledy navštívila Velvyslanectví České republiky, kde sídlí také České centrum Tokio, v roce 2015, kdy se neoficiálně zúčastnila koncertu vážné hudby festivalu Mladá Praha. V loňském roce navštívil japonský císařský pár výstavu obrazů Alfonse Muchy, Slovanskou epopej, která byla v Tokiu k zhlédnutí od 8. března do 5. června 2017 a kterou za tu dobu vidělo více než 660 000 návštěvníků. To vše svědčí o tom, že císařský pár je České republice nakloněn.

Eva Takamine, ředitelka Českého centra Tokio:
„Japonští čtenáři měli dosud možnost se v japonštině seznámit s téměř všemi díly Karla Čapka, nicméně jeho bratr Josef, jehož dílo císařovna Mičiko rovněž oceňovala, na své japonské překladatele zatím čeká. Zájem císařovny Mičiko by mohl k popularizaci staršího z bratrů Čapků v Japonsku významně přispět.“

 

Více o výstavě se dozvíte na webu ČC Tokio.Naši partneři

 

 

 

 

Doporučujeme