Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

ČESKÝ DESIGN OPĚT MÍŘÍ DO MILÁNA

Na jedné z největších světových přehlídek designu Milan Design Week 2018 se v týdnu od 17. do 22. dubna 2018 představuje design. U příležitosti 100. výročí založení Československa, připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výstavu „The Story of Czech Design. From cubism to XXI century“, nabízející průřez vývojem designu v českých zemích.

Výstava The Story of Czech design s podtitulem From Cubism to the 21st Century vznikla při příležitosti 100. výročí oslav republiky. Pozoruhodný projekt Českých center a Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) nabízí příležitost podívat se na uplynulé století optikou historie designu. Světová premiéra výstavy se uskuteční v Českém centru Milán v rámci Milano Design Week (17. 4. - 22. 4. 2018). Z Itálie pak dále putuje do polského Muzea designu na zámku Cieszyn. Následuje chorvatský Záhřeb. Její uvedení proběhne v rámci Zagreb Design Week, a to ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR.  Další zastávkou je Francie. V místě samotného vyhlášení Československého státu (dnes sídlo Českého centra Paříž) bude výstava otevřena od 7. 6. do 30. 8. 2018. Ve druhé polovině roku je v plánu její uvedení v Helsinkách (Helsinki Design Week), následuje Sofie, Budapešť a Bratislava. V roce 2019 se chystá uvedení v Německu.

Výběr sestává z kolekce ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále, či znovu vyrábějí. Expozici doplňuje brožura vycházející z již zmiňované knihy, která zachycuje stoletou historii designu v českých zemích.

NA VÝSTAVĚ V MILÁNĚ 
Mezi vystavovanými díly nebude chybět klasika českého designu židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná ná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Zazáří slavná dóza Krystal od Pavla Janáka, proslulá židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara.

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN: 
“Tvorba Adolfa Matury nebo Ježkovy dekorativní předměty se do Milána vlastně vracejí. Naposledy zde byly k vidění v roce 1960. Tehdy zde Československo doslova excelovalo a naši designéři se domů vraceli ověnčeni desítkami ocenění, které získali na prestižní triennální přehlídce designu a architektury.“

Více než roční putování výstavy vyvrcholí v roce 2019 v Německu.Za fotografie děkujeme ČC Milán.

 

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: