Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

CZECH THAT FILM se letos zaměří na 100 let československé kinematografie

Úspěšná přehlídka současné české kinematografie Czech That Film probíhá v USA již posedmé. Hlavní událostí letošního festivalu je obnovená premiéra digitálně remasterovaného snímku Akumulátor 1 (rež. Jan Svěrák) v Los Angeles

Přehlídka bude pokračovat v nejméně 16 amerických velkoměstech a dále se přesune do kanadské Ottawy a Toronta. V průběhu čtyř měsíců se představí celkem osm filmů. Novými tvářemi letošního Czech That Film jsou Jan Svěrák, Tereza Voříšková, Edita Brychtová a David Mrnka. Hlavním partnerem přehlídky je Ministerstvo zahraničních věcí ČR a zastupitelské úřady/ generální konzuláty ČR v Severní Americe. Přehlídku organizují Česká centra.

Sedmý ročník renomované přehlídky se letos koná v rámci projektu oslav 100-tého výročí československé státnosti, který připravila Česká centra a Ministerstvo zahraničních věcí ČR napříč celou sítí svých zahraničních zastoupení. Ve skutečnosti se jedná se o rozsáhlý soubor rozmanitých projektů z kulturních oblastí spojených s oslavami vzniku samostatné ČSR, československé společnosti a kultury 60. let. Zdaleka však nejde „jen“ o výstavní nebo literární projekty. Pevné místo v nabídce určené zahraniční veřejnosti má právě český film a především filmová nabídka připomínající 100 let české a československé kinematografie. Letošní Czech That Film má tedy příchuť vzpomínek a oslav. Díky tomu mohou zhlédnout také nejnovější slovenský snímek Čiara, který bude k vidění v Los Angeles.Rozsáhlý filmový projekt významnou měrou podpořilo Ministerstvo zahraničí České republiky.

SVĚTOVÁ PREMIÉRA „REMASTEROVANÉHO“ AKUMULÁTORA 1 V LOS ANGELES
Ačkoli se zahájení přehlídky uskutečnilo 11. dubna ve Washingtonu D. C., hlavní atrakcí osmičkového festivalu je uvedení digitálně remasterovaného snímku Akumulátor 1. Obnovená premiéra divácky nejúspěšnějšího filmu roku 1994 proběhla 14. dubna v Los Angeles za přítomnosti režiséra Jana Svěráka a hlavní protagonistky Edity Brychtové. Po téměř 25 letech se na plátna vrací první polistopadové sci-fi, které se zapsalo do historie české kinematografie jako nejdražší snímek své doby. Náročný remastering by nebyl možný bez podpory Českých center a České televize, která negativ filmu vyčistila. Remasterovaný film uvidí letos v létě i čeští diváci v některých domácích kinech, na podzim vyjde i v limitované edici na nosičích blu-ray.


Zahájení festivalu v Los Angeles. Režisér Jan Svěrák s herečkou Editou Brychtovou. Foto: © 2018 Michael Winslow

 

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: