Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Čeští roboti ovládli vědecký festival v Göteborgu

Na nejfrekventovanějším místě mezinárodního vědeckého festivalu v Göteborgu díky Českému Centru Stockholm zazářili čeští roboti a inovace. Roboti umí rozeznat míčky podle barvy, hrát košíkovou, nebo složit Rubikovu kostku a veřejnost se s nimi měla šanci seznámit ve dnech 19.- 20.4. a poměřit své síly.

Roboti, které díky Českému centru ve Stockholmu odprezentovali dva známí nadšenci do robotiky – František Hurt a jeho kolega Josef Bouček, pocházejí ze speciální edice Lego Mindstorms. Roboti je poslouchají tak dobře, že s nimi několikrát vyhráli prestižní celorepublikovou Robosoutěž pořádanou Katedrou kybernetiky a robotiky na ČVUT.

Se 70 000 návštěvníků je Vědecký festival v Göteborgu jedním z největších festivalů v Evropě a vůbec jediný svého druhu ve Švédsku. Hlavní myšlenkou festivalu je přibližovat vědu a výzkum školám, studentům, ale také ji atraktivní formou popularizovat u široké veřejnosti. Téma letošního ročníku Vetenskapsfestivalen Göteborg (vědeckého festivalu v GBG) je: Who we are?

České centrum ve Stockholmu se tímto snaží projektem poukázat na české inovace a vědu a přiblížit ji i pro širší švédskou veřejnost. „Těší mě, že se nám povedlo mezi stovkami aktivit, přednášek a workshopů získat pro prezentaci nejfrekventovanější místo přímo v centru Göteborgu. Pro českou vědu je to v letošním roce také ideální příležitost, jak šířit povědomí o tom, že právě Česko dalo světu slovo „robot“- prostřednictvím Karla Čapka a jeho románu R.U.R.,“ říká Zuzana Kabelková, ředitelka ČC Stockholm.

Program proběhl současně na univerzitě Chalmers, v laboratořích, přednáškových sálech, ale i v parcích a na všech veřejných místech. České centrum Stockholm a ukázky toho, co všechno dokáže „podomácku“ postavený robot, byly k vidění v hlavní nákupní zóně Nordstan, a to ve dnech 19. a 20.dubna, od 10:00 do 20:00 hodin. V českém stánku na téma „Maybe we are all robots“ ve workshop aréně dva roboti spolu hráli turnaj robo-basketballu, návštěvníci mohli jiného robota vyzvat na souboj a zkusit složit Rubikovu kostku rychleji, než on. Návštěvníci si mohli přečíst úryvky z románu R.U.R, a to jak ve švédském, tak v anglickém překladu. Čtyřčlenný Czech Robo Team odpovídal divákům na dotazy ohledně robotiky, a jejího studia na tuzemských školách.

Podívejte se na video Českého centra Stockholm!

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: